„Toto rozhodnutí by ale znamenalo v podstatě to, že nedojde další rok na opravu pavilonu, který je v dezolátním stavu," vysvětlil ředitel nemocnice Petr Svoboda, proč přesto nechal soutěž dokončit a uzavřel smlouvu s vítěznou firmou. Ta podle ředitelova vyjádření měla jen minimálně větší rozpočet na akci než firma nejlevnější, ale zato nabízela téměř poloviční dobu trvání prací. „Šlo o jednoznačně nejlepší nabídku," zmínil ředitel.

Nemocnice se tak už připravuje na komplikované stěhování. Pavilon bude nutné uvolnit. Pacienti či přístroje se budou stěhovat na různá místa, protože nemocnice nemá ucelený volný náhradní prostor, kam by umístila celou internu. Její části budou rozesety prakticky po všech odděleních. Podle posledních informací to vypadá na zahájení prací v první zářijové dny.

Že kvůli komplikacím s výběrovým řízením přišlo zařízení o celé prázdniny, kdy se mělo na rekonstrukci při volnějším režimu pracovat, je podle ředitele komplikací, která nyní vše ztěžuje.

Pokud by ale respektoval názor komise a výběrové řízení zrušil, ztratil by dalších přibližně pět měsíců, a tím pravděpodobně i dotace, které nemocnice na přestavbu pavilonu získala. „Nechal jsem si přezkoumat rozhodnutí komise nezávislou právní kanceláří z Ostravy. Potvrdila mi, že komise postupovala v rozporu se zákonem, a doporučila mi, abych rozhodl sám. Zájmem nemocnice i jejích pacientů je mít internu opravenou," uvedl ředitel, podle nějž byl navíc důvod rozhodnutí komise diskutabilní.

Šlo podle jeho slov o jednu ze stovek položek v předložených návrzích. „Jedna z firem ji vyplnila jinak než ostatní, což ovšem nemělo žádný vliv na pořadí firem v soutěži. Kvůli takové drobnosti mi přišlo nesmyslné soutěž zrušit," dodal Svoboda. Kvůli tomuto rozhodnutí bylo třeba řešit další námitky či podnět jedné firem na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Úřad si vyžádal dokumentaci. Mohl nám zakázat smlouvu s firmou uzavřít, ale neudělal to. Tím pádem jsme ze zákona smlouvu uzavřít museli," dodal ředitel.

Na dění v nemocnici reagoval i zřizovatel. Krajští radní se rozhodli postup s výběrem dodavatele v kyjovské nemocnici prověřit. „Jako hejtman jsem zaznamenal v minulých dnech mediální spekulace, že ve Znojmě a Kyjově mohou být nějaké problémy. Rada proto na můj návrh schválila provedení mimořádných kontrol v těchto příspěvkových organizacích kraje," řekl na nedávné tiskové konferenci hejtman Michal Hašek. Náměstek hejtmana Stanislav Juránek dodal, že tuto kontrolu podporuje. „Chci, aby závěr kontroly byl zveřejněn. Předseda kontrolního výboru, který je představitelem opozice, se určitě postará o to, aby byly zveřejněny všechny nedostatky, které budou nalezeny," řekl náměstek Juránek.