Křižovatku má vylepšit několik změn. „Půjde o náhradu kostek z prstence za betonový kryt a dále výměnu asfaltového povrchu v rámci větví této okružní křižovatky,“ sdělila Deníku mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková. Deník nedávno upozornil také na změny týkající se přilehlého parkoviště u supermarketu Lidl.

Na „kruháči" začnou práce v pondělí 11. března. Vede přes něj vytížená silnice I/51, po níž proudí i nákladní doprava na Slovensko. Ve městě pak spojuje ulice Dvořákova, Velkomoravská a Bratislavská. Je navíc v těsné blízkosti Nákupního centra Cukrovar.

S-centrum v Hodoníně a jeho okolí v polovině února 2024.
S-centrum v Hodoníně se má stavět bez kozího chlívku i skleníku. Kvůli úsporám

Křižovatka přitom není zajímavá například svým vnějším průměrem kolem čtyřiceti metrů či čtyřmi paprsky, ale hlavně zdejší silou dopravy. Z průzkumu před třemi a půl roky vyšla jako nejvytíženější křižovatka na této státní silnici, v odpoledních hodinách tady bylo za šedesát minut napočítaných více než dva tisíce aut.

„Určitě patří mezi ty nejvytíženější kruháče ve městě, hlavně v odpoledních hodinách,“ potvrdil ředitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Silničáři rozdělili opravy na dvě etapy. Ta první má začít 11. března, a trvat bude zhruba do konce prvního dubnového týdne. Řidiči tak budou muset počítat s dopravním omezením.

Úprava dopravy pro první etapu opravy okružní křižovatky v Hodoníně na silnici I/51. Zdroj: ŘSD ČRÚprava dopravy pro první etapu opravy okružní křižovatky v Hodoníně na silnici I/51. Zdroj: Deník/Petr Turek

„Budou uzavřeny tři čtvrtiny opravované okružní křižovatky. Provoz na silnici I/51 bude veden kyvadlově a řízen semafory. V této etapě prací bude uzavřen vjezd do Dvořákovy ulice a části Velkomoravské ulice,“ upozornila mluvčí silničářů.

Druhá fáze má pak odstartovat o prvním dubnovém víkendu tak, aby do 20. dubna bylo hotovo. „Ve druhé etapě od přibližně 6. dubna zprovozníme již opravené tři čtvrtiny křižovatky a doděláme zbývající čtvrtinu. Provoz na silnici I/51 bude opět veden kyvadlově a řízen semafory,“ uvedla mluvčí Trubelíková.

Nová podoba organizace parkoviště u prodejny Lidl v Hodoníně ve středu odpoledne.
VIDEO: Parkoviště u Lidlu v Hodoníně nově jen pro zákazníky, v akci bude závora

Problémem na této křižovatce je kromě jejího vytížení, právě již zmíněný prstenec z dlažebních kostek, které na některých místech chybějí. Jinde jsou už provizorně zaasfaltované.

„Zřejmě to nebylo udělané tak kvalitně, aby to vydrželo zatížení a intenzitu zdejšího provozu,“ podotkl dlouholetý dispečer kamionové dopravy Rudolf Bauer.

V březnu a v dubnu tak má kostky nahradit nový betonový kryt.