Veselanka Lucie Ježová už má přitom o podobě středu města jasno. „Myslím, že náměstí si už rekonstrukci zaslouží. Je potřeba vyměnit betonové kvádry, není dobré, aby celá plocha byla zabetonovaná. Chtělo by to více stromů a také laviček," vyjádřila se čtyřiadvacetiletá žena.

Jestli se její přání nakonec vyplní, bude jasnější zřejmě koncem května. Právě do té doby má brněnský Ateliér Velehradský odevzdat aktualizaci urbanistické studie, jejíž součástí je návrh na rekonstrukci náměstí. „Původní studie se zaměřovala na kompletní vzhled širšího centra města. Zabývala se vymezením prostoru, úpravou okolí, ale i dopravním řešením. Aktualizace má rozpracovat podrobnější pohled. Vymezí jednotlivé plánované prvky náměstí i povrchy," uvedl architekt Tomáš Velehradský. Ateliér měl už v režii například návrh nové pěší zóny ve veselské Sokolovské ulici. „O jednotlivých částech a požadavcích budeme s vedením města ještě diskutovat," doplnil Velehradský.

Radnice už nyní zažádala o zapracování několika změn. „Jedná se o podněty, které vzešly z dřívějšího veřejného projednávání urbanistické studie," informoval veselský místostarosta Petr Kolář.

Podle něj nejvíce připomínek míří na parkování a zeleň. „Na náměstí musí být dostatečný počet parkovacích míst především pro ty, kteří v místě bydlí a mají tam své firmy. Zároveň tam chceme i odpočinkovou zónu s městskou zelení," vysvětlil Kolář.

Přestavba ale zřejmě nebude tak snadná. Kvůli obrovským nákladům se nejspíš neuskuteční najednou. „Pokud bychom chtěli rekonstrukci celého náměstí hned, musíme počítat s částkou sto až dvě stě milionů korun," sdělil starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík.

Počítá s tím, že se projekt rozdělí do několika částí. „Zatím neexistuje ani žádný dotační titul, který by se k takovýmto záměrům vztahoval," doplnil starosta. Práce na náměstí tak podle něj začnou nejdříve až následující rok. „Je potřeba vytvořit veškerou dokumentaci, udělat výběrové řízení a další formální kroky. S opravou navíc musí plně počítat i rozpočet města," uvedl Kozumplík.

Podle opozičního zastupitele Ivana Ohlídala by přestavba veselského náměstí znamenala pro město téměř jisté zadlužení. „Nemyslím si, že bychom se obešli bez půjčky. Ani za předpokladu, že se projekt rozdělí na jednotlivé části," obává se Ohlídal.

Upozornil, že by se město nejspíš dostalo do poměrně složité situace. „Z hlediska rozpočtu a dluhu, který už má, není úplně vyřešený následný postup. Další zadlužení by bylo velmi složité," myslí si sociálnědemokratický zastupitel.

Podle něj je situace s náměstím Míru poměrně složitá. „Vyrostlo až později a spousta z budov je postavená velmi chaoticky. Proto i někteří z architektů tvrdí, že se o náměstí ve své podstatě nejedná," řekl Ohlídal.