Správa a údržba silnic totiž jen čeká na potvrzení zadávací dokumentace od poskytovatele evropské dotace. Následně chtějí silničáři otevřít tendr. „Soutěž bychom rádi spustili každým dnem,“ sdělil Deníku vedoucí investičního úseku jižní oblasti krajských silničářů Libor Olšák.

Vítězná firma by mohla začít pracovat pravděpodobně v červnu. „Do konce letošního roku bychom chtěli mít hotovo,“ podotkl vedoucí.

Úsekové měření rychlosti na silnici I/55 ve Veselí nad Moravou na Masarykově třídě.
Veselí hlásí letošní nárůst pokut. Radary na I/55 jsou neúprosné

O posunu v této veřejné zakázce informoval v minulém týdnu starostky a starosty náměstek jihomoravského hejtmana Jiří Crha na setkání v Kyjově. „Nejvýznamnější akcí v okrese Hodonín bude stavba na dvojkové silnici z Hovoran do Mutěnic s celkovými náklady přes sto jedna milionů korun,“ uvedl náměstek.

Řidiči už opravu vyhlížejí několik měsíců. „Na Hodonín tudy jezdí od nás spousta lidí, takže se ptali a ptají, kdy se bude silnice opravovat. Řeší se to delší dobu. Poslední informace od pan Crhy a silničářů k tomu, kdy opravy opravdu začnou, jsou pozitivní,“ přiblížil po kyjovském setkání starosta Hovoran Michal Šurýn.

Silnice druhé třídy mezi Hodonínem a Mutěnicemi kolem poledne v pátek 24. listopadu 2023.
VIDEO: Oprava silnice u Mutěnic má povolení, chybí na ni ale dostatek peněz

Na nákladnost oprav má vliv nejen délka úseku, ale také jeho špatný stav a rekonstrukce mostu v blízkosti železniční trati. Dále má na této části II/380 dojít k položení nového asfaltového koberce, ten má být nejen mnohem kvalitnější než současný, ale navíc bude o deset centimetrů vyšší. Na řadě míst dojde také k sanacím. „Vychází to z předchozí odborné diagnostiky,“ vysvětlil Olšák.

Na semafory

Řidiči by i během prací měli vytíženou silnicí mezi Mutěnicemi a Hovorany projet, byť na semafory. Úsek se má totiž opravovat postupně po dílčích částech, a to v jejich polovinách. Podobně tomu bude i u rekonstrukce mostu, u nějž se počítá i s pracemi na nosné konstrukci.

Na opravu tohoto úseku plánuje krajská Správa a údržba silnic navázat rekonstrukcí silnice i za Mutěnicemi, a to směrem k Hodonínu. „Stavební povolení máme,“ sdělil oblastní vedoucí silničářů s tím, že tamní oprava by mohla přijít na řadu v příštím roce.

Uzavírka a práce na rekonstrukci plynovodu v Rodinově ulici v Hodoníně.
VIDEO: Uzavřená ulice v centru Hodonína, začaly výkopy kvůli opravě plynovodu

V současnosti pokračují stavbaři na zakázkách krajských silničářů například při přestavbě hlavní křižovatky v Hroznové Lhotě, kde by měli finišovat se záchranným výzkumem archeologové. Dále pak na opravě mostu přes říčku Kyjovku, v kyjovském místní části Bohuslavice. Za měsíc, dvaadvacátého dubna, mají odstartovat práce na opravě průtahu Kozojídek. Tady už silničáři vysoutěžili obnovu téměř kilometrové části silnice bez daně zhruba za šest milionů korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Krajský soud rozhodl, Hodonín vrací do Husovy ulice obytnou zónu

Zdroj: Deník/Petr Turek