Dějiny karlinského kulturního domu se začaly psát v září 1936, kdy jej veřejnosti předala tehdejší nejsilnější česká politická strana – agrárníci – jako Švehlův dům (podle bývalého předsedy strany Antonína Švehly – pozn. red.). „Od té doby prošel mnoha opravami a rekonstrukcemi až do současné podoby. V roce 1996 se provedla přístavba kvůli chybějící šatně a sociálnímu zařízení," zavzpomínala referentka karlínského obecního úřadu Marie Hrabcová.

Na začátku jednadvacátého století už ale nesplňoval současné nároky. „Před začátkem oprav neodpovídal hygienickým ani bezpečnostním požadavkům. Navíc jsme chtěli mladým, kteří mají o život v obci zájem, vytvořit vhodné podmínky," vysvětlila důvody přestavby karlínská starostka Darja Krpalová.

S opravami v Karlíně začali už v roce 2010. První na řadu přišla střecha, pak nová elektroinstalace a nové stropy se zabudovaným osvětlením. V minulém roce následovala výměna oken, vstupních dveří a vybudování únikového schodiště. Po oba roky se obec na část nákladů sehnala krajské dotace.

Letos se Karlínští vrhli do rekonstrukce ústředního topení, stavebních úprav vnitřních prostorů, přebudování a modernizaci sociálního zařízení, vše zhruba za šest set sedmdesát tisíc korun. Tady už ale žádná dotace do Karlína neputovala. „Vše jde z obecního rozpočtu. Museli jsme také něco obětovat, například jsme si snížili odměnu pro zastupitele o třicet procent a neproplácíme si ani cesťáky," přiblížila nezvyklé zdroje první žena Karlína.

Už dříve se v karlínském kulturáku pořádalo několik akcí, jako byly hody, besídky či dětský karneval. Loni přibylo Setkání seniorů. „Mělo velký úspěch, v obci má třetina lidí nad pětapadesát let. Do budoucna zastupitelstvo uvažuje o širším využití kulturního domu, a to na svatby a další oslavy," upozornila starostka.

První akcí, která prověří zrekonstruovaný kulturák, bude sobotní Gulášovka. „Jde o tradiční vaření gulášů, které u nás pořádáme od roku 2006. Rekordních bylo jednadvacet druhů gulášů," představila akci jedna z organizátorek Darja Krpalová.

Do budoucna ještě Karlínským zbývá vyměnit dvě stě metrů čtverečních poškrábaných parket, opravit fasádu a chodník u kulturního domu.

Karlín není jediný, kde se nedávno pustili do opravy kulturáku. Například ve více než dvojnásobně velikém Suchově po opravách, které se uskutečnily od září loňského do února letošní, zůstaly z původního kulturního domu jen obvodové zdi. „Po celkové rekonstrukci jsme přistavěli ještě další dvě místnosti, a to zasedační a tu, která nám slouží jako archiv," uvedl suchovský starosta Petr Horňák. Inovace na suchovském kulturáku vyšly zhruba na pět a půl milionu korun. Na část si obec vzala úvěr, a část uhradila s obecního rozpočtu.

Nejbližší akcí v tamním kulturním domě je vánoční koncert Mistříňanky 21. prosince.