Od tohoto pondělí na Nerudově začínají opravy, na kterých spolupracuje město s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Řidiči musejí počítat s částečnými uzavírkami. „Jsem ráda, že ji opraví, i za cenu omezení. Radši ať je místo uzavřené a pak spravené, než jezdit po rozbitém," dodala Bilíčková.

Silnice první třídy číslo 54 je na tom nejhůř poblíž autobusového nádraží a prodejny Jednoty. Není příjemná ani pro řidiče autobusů. Podle Zdeňka Miléře, který cestující přepravuje už osm let, je silnice po nedávných výkopech kvůli kanalizaci vyfrézovaná a jsou na ní vyjeté koleje. „Na křižovatce byl hrbol, už je částečně opravený, ale pořád se to tam houpe. Když zaprší, na silnici se tvoří kaluže a může se stát, že autobus jimi projede a chodce ostříkne voda," zhodnotil Miléř s tím, že kvůli opravám může trpět městská doprava. „Jízdní řády zůstanou stejné, mohou se ale tvořit kolony. Očekáváme zpoždění některých spojů," řekl Roman Maňa z ČSAD Kyjov.

Rekonstrukce je naplánovaná do letošního šestnáctého července. Týká se téměř osm set padesát metrů dlouhého úseku, který začíná u křižovatky Nerudovy a Havlíčkovy ulice. Pokračuje přes křížení s Kollárovou ulicí a dále k Riegrově ulici. Končí na kyjovském nadjezdu. Dopravu budou řídit semafory.

Opravy jsou rozdělené na čtyři části. Obyvatelé Kyjova se s nimi mohli seznámit na středečním setkání pořádaném vedením města. „Mezi Riegrovou ulicí a vjezdem na autobusové nádraží je stav takový, že stavaři musejí vyměnit celé podloží silnice," řekl Otakar Matula z kyjovského odboru rozvoje města.

Po obou stranách Nerudovy ulice v místech, kde ji lemují bytové domy, vznikne celkem devětadvacet parkovacích míst. Auta u krajnice tam často stávají už nyní. Přístupy k domům budou v době oprav omezené jen několik hodin denně. Poblíž vjezdu pro autobusy na nádraží ochrání nynější přechod silniční ostrůvek. „Náklady přesáhnou pětadvacet milionů korun. Z městského rozpočtu půjde na tuto akci necelých sedm milionů. Za ty opravíme chodníky, parkovací stání a veřejné osvětlení," upřesnil kyjovský starosta František Lukl.

Po dokončení oprav Nerudovy ulice plánuje město udělat z Vrchlického ulice jednosměrku. Do ní by auta z Havlíčkovy ulice už nemohla vjíždět. Není to ale jediná přestavba silnice I/54, která je pro následující týdny v plánu. Úsekem mezi Žarošicemi a Archlebovem řidiči neprojedou mezi třicátým dubnem a osmým květnem. „Silniční mostky a krajnice na některých místech jsou ve špatném stavu. Cesta je úzká a když se vyhýbají dva kamiony, jezdí po krajnici," popsal žarošický starosta Václav Vágner. Do července bude pro auta do sedmi a půl tuny uzavřená také část silnice I/55 mezi Vnorovy a Strážnicí. Objízdná trasa vede z Veselí nad Moravou přes Bzenec a Strážnici. Těžší auta projedou stavbou, ale jen v jednom pruhu.

Opravy Nerudovyčástečná uzavírka: od 11. dubna do 16. července 2016
úsek: 842 metrů od křižovatky s Havlíčkovou ulicí až k nadjezdu přes železnici
úsek bude částečně průjezdný, dopravu pořídí semafory
cílem je výměna asfaltu, 29 parkovacích míst, ochranný ostrůvek, chodníky, osvětlení
cena: 25 milionů korun, město Kyjov se podílí sedmi miliony