Do opravené školky se mohou těšit například děti z Hroznové Lhoty. Zásadní opravy se budova dočkala po téměř čtyřiceti letech. „Ve školce máme letos moc dětí, museli jsme požádat kraj o zvýšení kapacity. Protože se ale změnily předpisy a jsou vyšší nároky na prostor, znamenalo to upravit sociálky," uvedl k novinkám v místní mateřské škole starosta Hroznové Lhoty Petr Hanák.

Jak doplnil, vnitřní část školky má za sebou už dvě modernizace, do té stavební ale do roku 1974 nikdo nezasahoval. „Letos jsme se rozhodli, že budovu zateplíme a vyměníme na ní okna," dodal Petr Hanák. Okna jsou již na škole nová, zatepleno má být do listopadu.

Vyměněná okna mají v jídelně a školní kuchyni Základní školy Vančurova v Hodoníně.

Podle ředitele školy Zdeňka Šebesty bylo otevření této části školy do nového školního roku prioritou. „S provozem kuchyně souvisí i školní družina, kterou navštěvuje sto osmdesát dětí. Bez jídla bychom ji ale nemohli spustit," vysvětlil ředitel školy Zdeněk Šebesta.

Ten musel se začátkem školního roku řešit také to, kam přesune v prvních několika týdnech školního roku školáky. V budově totiž začne výměna dvou set oken až v září. Stejně jako zateplování potrvá až do poloviny října, což je pro školu komplikace. „Naštěstí máme dostatek odborných učeben v nástavbě školy, která je stará jen několik let. Tyto učebny k výuce využijeme. Omezené bude vyučování odborných předmětů," doplnil Šebesta.

Pět za sedmnáct

Zateplovat bude za sedmnáct milionů korun také Střední odborné učiliště Kyjov. Celkem se dočká nové fasády pět budov, na Havlíčkově pracovišti to budou dvě budovy dílen a školy. V areálu Za Humny pak dvě budovy. „O získání peněz na zateplení jsme usilovali čtyři roky. Až bude hotovo, zbývá nám zateplit už jen jednu školní budovu, už jsme si podali i žádost. Čekáme, jestli nás kraj vybere a podpoří. Vždy je totiž potřeba, aby zřizovatel nějakou část doplatil," sdělil ředitel školy Zdeněk Lukeš.

Ten předpokládá, že škola ušetří kolem pětatřiceti procent nákladů na energie.

Letos dodělali opravu fasády historické budovy na Purkyňově gymnáziu ve Strážnici. Od července zateplují za necelé čtyři miliony korun školní tělocvičnu.

Nová okna i opláštění mají být hotové do třicátého října. „Máme venkovní hřiště, které do té doby využijeme. Za nepříznivého počasí, budou studenti probírat teorii v učebně. Předmět je totiž tělesná výchova a zdraví. Když bude potřeba, prostě trochu upravíme učební plán," sdělila ředitelka strážnického gymnázia Jaroslava Večeřová.

Oprav se dočkali také například Základní škola v Louce a v Miloticích, Gymnázium v Hodoníně nebo mateřské školy v Hodoníně .

Na více než čtyři miliony korun pak vyšlo zateplení a výměna oken v Dětském domově v Hodoníně.