Kdysi ždánická cihelna pro okolí něco znamenala. Teď je to ruina, která čeká na zboření. Možná bude mít ale štěstí v neštěstí. Figuruje spolu s dalšími pěti areály okresu Hodonín v databázi takzvaných brownfieldů. Jde o opuštěné zemědělské nebo průmyslové areály, na které nyní Evropská unie nabízí ve třinácti speciálních dotačních programech miliardy korun.

Téměř ve všech krajích republiky v poslední době uspořádala agentura CzechInvest semináře, jak granty získat. „Bylo by chybou brownfieldy odepisovat. S pomocí státu a evropských fondů představují dobré investiční příležitosti jak pro soukromé firmy, tak i pro města a obce,“ řekla pověřená ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. Ve větších městech je v posledních letech o opuštěné podniky zájem. Nabízejí výhodná místa blízko center.

Mezi ukázkovými příklady v celorepublikovém formátu bývají pravidelně uváděny hodonínské kasárny. Podle odborníků jsou ukázkou skloubení komerčních i nekomerčních zájmů. Po staletí uzavřený areál se stal v posledních letech multifunkčním otevřeným prostorem.
Některé areály ale možná už svou šanci na obnovu promeškaly. Z šesti případů Hodonínska vypadá podle fotografií databáze beznadějně především zmíněná cihelna.

Podle lidí, pracujících ve firmě vedle ní, pravidelně padá část střechy po každé sněhové nadílce. Přes trámy střechy už dokonce prorůstají stromy. Zřejmě se tak nakonec stane zajímavá jen jako pozemek v průmyslové zóně. „Nedávno nás oslovil zájemce, který v zóně chce postavit sluneční elektrárnu,“ vzpomněl jednoho z možných investorů starosta Ždánic Miroslav Procházka.

Nevalně vypadá podle snímků také vepřín v Bohuslavicích, ze kterého měla být kdysi interiérová střelnice. Daleko větší šance na smysluplné využití má naopak bzenecký zámek nebo bývalé vojenské cvičiště Pánov. Tam chtělo Město Hodonín vybudovat golfové hřiště. To neprošlo kvůli ochranářům, ale hned se ozvala firma, která by tam chtěla provozovat automobilový polygon.

Z nejhoršího už se také v posledních letech dostal díky přístupu města a Moravských vinařských závodů Bzenec kdysi už téměř odepsaný bzenecký zámek. „Dotační programy pro brownfieldy byly zatím na příliš malé částky a navíc pro obce do dvou tisíc obyvatel. Máme spočítáno, že na všechny objekty zámku by bylo potřeba asi sto milionů korun,“ řekl tamní starosta Pavel Čejka. Podle něj ale radnice hledá i další možnosti získání peněz.

Ve velkých městech je v posledních letech obnova starých fabrik moderní. Předělat chátrající domy je sice podle odborníků náročnější než vybudovat nové, ale pro investory znamená takzvaný brownfield dobrou adresu, často blízko center. To se u novostavby už nyní málokdy daří, radnice odkazují podniky spíše za město.

Z tohoto pohledu by větší investory mohly lákat dva případy z Hodonína. V databázi brownfieldů figuruje totiž část malých kasáren a také hodonínský masokombinát. Obě možnosti nabízí adresu blízko centra či vyřešená parkovací místa. V některých částech obou jsou ale nájemci.

Nevýhodou opuštěných podniků bývá naopak často ekologická zátěž nebo komplikované vlastnické vztahy. Tady může sloužit za příklad ždánická cihelna. Momentálně má pět majitelů. Údajně je to vnučka bývalého majitele a její neteře.
Naopak z ekologického pohledu si případy z Hodonínska vedou na jedničku. Případná zátěž nefiguruje u žádného. Nejvíce brownfieldů v Jihomoravském kraji pochází z průmyslu a zemědělství, čtyřicet, respektive pětatřicet procent. Studie o jejich budoucím využití, kterou společně zpracovaly agentura CzechInvest a Jihomoravský kraj, ukázala, že zatímco využitelnost objektů pro zemědělské projekty včetně moderního eko-zemědělství je naprosto minimální, průmyslové projekty naopak obsadí přes padesát procent opuštěných území.

Podrobnosti k databázi jsou k nahlédnutí na internetové adrese www.brownfieldy.cz. Po registraci databáze nabídne nejen základní data, ale i jejich připravenost, aktuální stav, fotogalerie či vlastnické vztahy.

Co je v databázi?
Cihelna – Ždánice
Malá kasárna – Hodonín
Masokombinát – Hodonín
Vepřín – Bohuslavice u Kyjova
Vojenské cvičiště Pánov
Zámek Bzenec