Dlouhodobá rozepře o dančí oboru a hájenku mezi majitelem společnosti Hamé, Leošem Novotným, ekology a okolními obcemi opět připomíná tanec na žiletkách. Radějov i Strážnice spolu s organizací Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty chtějí oboru téměř o polovinu zmenšit.

Navíc nově zpracované studie vlivu na životní prostředí EIA mají značné trhliny. Stavební úřad také rozhodl, že plot, který nechala postavit Správa CHKO, aby prokázala vliv daňků na bělokarpatské louky, zatím ochranáři rušit nemusí.

„Zmenšením obory chceme zabránit tomu, aby zvěř už škodila obecnímu lesu,“ uvedl starosta Radějova Stanislav Knitl. Podobně jsou na tom v nedaleké Strážnici, kde daňci okusují vysazené stromy. Zmenšení obory podle Knitla sníží také počet chovaných kusů zvěře. Proto obě dotčené obce podaly žádost Lesům ČR o výnětí z honitby s roční výpovědní lhůtou.

Předložená studie o vlivu výstavby hájenky na životní prostředí oblasti Kútky a Čertoryje, kterou si vyžádal kraj, je podle většiny zúčastněných špatná. „Posouzení ještě není u konce, ale Správa CHKO není spokojená. Opakovaně jsme upozorňovali dané úředníky na nedostatky, ale nebyly odstraněny, a nyní už je ani odstranit nelze,“ stěžoval si vedoucí Správy CHKO Bílé Karpaty Jiří Němec. Míní například, že o vyhodnocení vlivu na chráněné druhy živočichů není v dokumentech ani čárka.

„Proto si vůbec netroufám odhadnout budoucnost takto vzácného území,“ podotkl Němec. Správa CHKO v souvislosti s výzkumem nechala letos na jaře oplotit část území i přesto, že neměla všechna potřebná povolení. Plot nakonec majitelé pozemků s nájemcem obory označili za černou stavbu. Podle Němce se ekologové jen snaží dokázat, že Novotného daňci svými výkaly a kopyty neumožňují ani orchidejím vyrůst. Formální chybu se však snaží napravit tím, že Správa CHKO požádala strážnický stavební úřad o dodatečné povolení stavby.

„Za to může úřad uložit, s ohledem na závažnost a okolnosti, pokutu až do výše půl milionu korun,“ vysvětlil vedoucí stavebního úřadu ve Strážnici Jan Říha.