„Dar je ve formě prostěradel, ubrusů, podložek pro pacienty, oblečení pro zdravotnický personál, zdravotní sestry. Je to z vyřazených německých nemocnic, přesto ve velmi solidním stavu, vyprané a vymandlované,“ uvedla ředitelka C4Help Irena Palmeová.

Kontejner do Kyjova dopravil osobně předseda občanského sdružení Pomoc bez hranic Jan Lauterbach, který se humanitární činnosti věnuje od roku 1995.

„Jsem přesvědčen, že praktická pomoc je ta nejdůležitější. Taková pomoc, která se dostane přímo lidem. Máme jeden velký sklad humanitární pomoci v Německu, kde dostáváme dary a odtamtud vše distribuujeme dál do ČR, ale i na Slovensko a také na Ukrajinu. To jsou pro nás věci prioritní,“ uvedl Lauterbach.

Nemocnici dar přišel vhod. „Co se spotřebního materiálu týká, je toto naše první zkušenost s darovanými věcmi v takovém rozsahu. Jsme rádi, protože to ušetří našemu rozpočtu a můžeme prostředky věnovat na jiné účely,“ pochvaloval si ředitel nemocnice Igor Kalix.

Do ČR byl dopraven materiál v hodnotě více než sedmdesát tisíc euro. Cestu naloženého auta zaplatila velká pražská humanitární organizace Maranatha Help.

„Jsme nově založená organizace. Chceme působit na Kyjovsku a orientovat se na mladé lidi, starší lidi či seniory. Vidíme, že je například v domovech důchodců zoufalý nedostatek materiálu. Budeme se věnovat také dobrovolnické činnosti. Nejdříve ale musíme zmapovat, o co konkrétně by byl zájem,“ zakončila Palmeová.

Kyjovskou nemocnici čeká v blízké době ještě jeden dárek. Od Policie ČR v pondělí 22. února převezme peníze za účelem nákupu infuzních pump pro dětské oddělení.