„Nikdy ale neodmítáme ošetřit pacienty, kteří jsou v ohrožení života,“ zdůraznila mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.
V běžný pracovní den se na ambulancích ORL věnují někdy až sto dvaceti lidem. Nápor je již dlouhodobý a brzká změna nepravděpodobná. Do roku 2022 tam fungovaly tři ambulance dva dny v týdnu, ve zbytku pak byly otevřené jedna až dvě. Od té doby už jedou všechny po celý pracovní týden. Do týmu má navíc letos přibýt nový lékař, který zatím schází.
„Další ambulanci nelze otevřít, nejsou prostory,“ vysvětlila mluvčí Hollerová. Vzrostlo rovněž množství operačních dnů ze dvou na čtyři.
„Přesto jsme nuceni ve dnech, kdy je překročena kapacita, některé pacienty odmítnout. Kapacita je pětadvacet pacientů na jednu ambulanci. K tomu ošetřujeme ty, kteří jsou pozváni na kontrolu a mají vystavenou pracovní neschopnost na našem oddělení. Jde o lidi po hospitalizaci, tedy po operaci či onkologické pacienty,“ popisovala mluvčí.
Zdravotníci posílají odmítnuté případy k praktikům a na jiné ORL ambulance v Kyjově, Veselí nad Moravou nebo Hodoníně. Podle mluvčí jde často o lidi, kteří chodí na kontrolu několikrát ročně a nehrozí u nich akutní problémy.
„Podle lékařů se situace nezlepší, pokud pacienti nebudou respektovat to, jakým způsobem je koncipována péče v České republice. Tedy pokud má pacient potíže, musí navštívit praktického lékaře a ten rozhodne, zda ho zvládne ošetřit sám nebo je potřeba ošetření specialistou,“ upozornila mluvčí.
Návštěva nemocnice má být v řetězci až posledním krokem pro vážné případy.
- Nárůst počtu pacientů na ORL v Nemocnici Kyjov je průměrně 800 případů za měsíc, tedy zhruba 30 pacientů za den
Jak už Deník informoval dříve, zahlcené je rovněž kožní oddělení kyjovské nemocnice. Kdo přijde s akutním problémem bez objednání, může v čekárně strávit dlouhé hodiny. Pacienti jsou objednaní měsíce dopředu.