Oskoruše na Ukrajině roste jen na dvou místech, a to v Zakarpatí a na Krymu.

Nyní už jsou její sazenice i v Marijampolu, v místech budoucí výstavby, kam by se po válce mohli nastěhovat lidé, kteří přišli o své domy. Jak připomněla starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová, vše odstartoval březnový e-mail od šéfa Dubovecké hromady Pavla Andrusiaka.

Rostliny konopí, ilustrační snímek.
Kila marihuany pro papoušky v Tvarožné Lhotě? Krajský soud rozhodl o trestu

„Naše komunita Dubovce, navzdory těžké válečné době, kterou celá Ukrajina prochází, stále dělá malé krůčky při formování své vize budoucnosti. Jsme si vědomi zkušeností vaší komunity s používáním stromu oskoruší k propagaci komunity a vytváření turistického produktu," naspal da Tvarožné Lhoty Adrusiak.

A pokračoval. „Tento druh je u nás velmi vzácný, proto, abychom pochopili symboliku oskoruší, abychom zdůraznili pospolitost Evropy, plánujeme letos na jaře v naší komunitě vysadit několik stromů." Zároveň požádal o sdílení zkušeností v ekologické, kulturní a gastronomické oblasti.

Odpověď na sebe nedala dlouho čekat. Místní Luboš Příkaský totiž právě chystal humanitární cestu do válkou postiženého Mykolaiva.

Předání oskorušového daru z Tvarožné Lhotě na Ukrajině.Předání oskorušového daru z Tvarožné Lhotě na Ukrajině.Zdroj: Martina Bílová

„Plánoval předat na frontové linii dary a pomoc od českých občanů. Slovo dalo slovo a do týdne jsme dokázali spolu s Mužským sborem a Vítem Hrdouškem připravit pro tuto výpravu také sazenice oskoruší, něco málo z úrody – marmelády, zavařeniny, samozřejmě pálenku a další propagační materiály, které ukazují, jak tedy naše obec oskoruši propaguje,“ vyprávěla starostka Bílová.

Zásilka se za týden dostala do Dubovecké hromady. Tam pak mohli tamní děti a dospělí oskoruše zasadit. „Na Ukrajině roste oskoruša, která je největším ovocným stromem v Evropě, pouze na dvou místech v Zakarpatí a na Krymu. Tyto sazenice, darované obcí Tvarožná Lhota z České republiky, jsou pro nás důkazem, že se na Ukrajině šíří evropské symboly,“ stojí ve zprávě ukrajinského sdružení o této jedinečné výsadbě.

Sídlo úřadu práce v Hodoníně.
Nabídka práce na Hodonínsku slábne, padá mezi nejhorší. Ubývá volných míst

Jak dodala starostka Tvarožné Lhoty, na místě se povedlo zjistit, že v okolí Dubovecké hromady vzniká prostor pro výstavbu nových vesnic, kde by mohli po válce najít útočiště ti ukrajinští občané, kteří přišli o své domy.

„A do těchto nově vznikajících vesnic byly vysázeny naše oskoruše, které zde naplňují vizi Stromu pro novou Evropu,“ dodala starostka.