Tím ale sezona na salaši Travičná nekončí. Od šestého září totiž zavítali do obce noví poznání chtiví lidé ze všech koutů světa. Ti se teď podílí na přípravách tradičního Oskorušobraní.

Tentokrát se akce zúčastní dobrovolníci z Koreje, Španělska, Finska nebo Japonska. Mladí lidé se letos nebudou věnovat spravování ohrad nebo přípravě her, jako tomu bylo u projektu Etnosalaš. Čekají na ně totiž tradiční práce podzimu, především sklizeň místního ovoce, zejména oskoruší. Setkání opět organizuje Sdružení dobrovolnických aktivit INEX a celá akce vyvrcholí o víkendu 19. a 20. září, kdy se uskuteční závěrečné Oskorušobraní, tedy akce na oslavu plodů a výrobků z nich.

Deset lidí různé národností i věku se tak bude dobrovolně věnovat práci na jižní Moravě, a to poslední dva týdny na konci léta. Jejich návštěva začala šestého a skončí jedenadvacátého září.

„Den budou trávit zejména sběrem oskoruší na marmelády, zavařeniny a na sušení, bylinek na čaje a také pomocí na nedaleké ekologické farmě Salaš Travičná,“ informuje v tiskové zprávě koordinátor akce Vít Hrdoušek. O tom, že se mladí lidé na akci těšili, svědčí i jejich přístup.
„Myslím si, že zachování tradičního způsobu života je nejlepší možná alternativa k současnému obrazu světa,“ napsal například španělský dobrovolník Daniel.

Dobrovolníci ale nebudou v rámci projektu pouze pracovat, čeká na ně také seznámení s krajinou a místními lidmi.
„Turecký dobrovolník Varol se mě už na internetu ptal, jestli bude mít možnost se potkat s místními,“ říká vedoucí projektu Anna Pupaki. „Měl radost, když jsem mu napsala, že jich určitě spoustu potká na vinobraní ve Strážnici nebo na Oskorušobraní na Travičné,“ uzavřela.
Volné chvíle mohou dobrovolníci trávit relaxací či procházkami v okolní přírodě, hrami a společným povídáním.

Místní pobočka společnosti INEX, která se věnuje rozvoji venkova a výchově k trvale udržitelnému životu už od roku 1998, hostí zahraniční dobrovolníky třikrát ročně.

V rámci tradičního Oskorušobraní je připravena například prohlídka areálu Salaše Travičná s interaktivními sochami, ochutnávky výrobků z oskeruší i vyběrových oskorušovic, předvedení výrobků z oskeruší nebo vyhlášení Královny oskeruší 2009. O hudební doprovod se postará country i cimbálová muzika.