„Ještě musíme doladit navrhovaný program, informovat účinkující o časech, dokončit propagaci a připravit hlavní nedělní program, kde budou účinkovat kromě českých skupin i soubory ze slovenské Nitry, bulharské Sofie a řecké Soluně," říká vedoucí mikulčického památníků František Synek.

Ten očekává na sobotní pravoslavné mši až deset tisíc poutníků. „Musíme se připravit na takový nával návštěvníků, a to i vzhledem k tomu, že se tato významná akce uskuteční v chráněné lokalitě Národní kulturní památky," sděluje Synek s tím, že se už organizátorům podařilo vytvořit širší tvůrčí tým. „Máme ale trochu obavy z počasí. Areál je sice v pěkných lukách, ale zpevněných ploch máme minimum," upozornil vedoucí památníku.

Samotné Setkání kultur začne na mikulčickém Slovanském hradišti v pátek 24. května odpoledne ukázkou tradic a lidového umění hodonínského okresu, tematickou výstavou, prohlídkami expozic, odborný výklad u základů šestého kostela a večerním Oratorium Cyrila a Metoděje. „Večerní program si klade za cíl provázet více než čtyřicet rozdílných aktivit, které se k výročí na rok 2013 připravují. Naladit diváka na slavnostní atmosféru a zábavnou formou ho uvítat ve filmovém světě připravovaného dokudramatu, který bude na televizní obrazovky vstupovat premiérovým dílem," sdělila mluvčí kanceláře jihomoravského hejtmana Denisa Kapitančiková. V pátečním programu se tak objeví mimojiné Dan Bárta, Jana Kirschner nebo Eva Urbanová.

Hlavním dnem oslav v Mikulčicích bude sobota. Už dvě hodiny před polednem začne v přímém přenosu sloužit pravoslavnou mši konstantinopolský patriarcha Bartoloměj za účasti poutníků z celého světa. Tu už přislíbili například předseda Senátu Milan Štěch nebo kardinál Dominik Duka. Kromě nich se oslav má zúčastnit zástupci všech čtrnácti nezávislých pravoslavných církví z celého světa a Vatikánu. „Přenášíme se do devátého století, kdy bylo křesťanství nerozdělené a jednota víry byla jasně deklarovaná. Vzpomínkové akce povedou tímto směrem a vyzdvihnou hodnoty, které všechny křesťany spojují," řekl vladyka Kryštof, hlava Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Pozvaní jsou také prezidenti české, slovenské a bulharské republiky. Doprovodný program bude hostit až do večerních hodin hlavní a vedlejší pódium. Vystoupí mimojiné soubor Ondráš, pravoslavné sbory, Akademické pěvecké sdružení Moravan.

Bohatá kulturní nabídka je nachystaná pro hosty také na neděli. Vystoupí například ruská písničkářka Žanna Bičevská, česká folkařka Marta Töpferová nebo soubory z okolí. „Bude připravený rozsáhlý kulturní program zahrnující prezentaci tradic a lidového umění Jihomoravského kraje, dětské workshopy na téma Cyril a Metoděj, duchovní setkání u sousoší Cyrila a Metoděje a na Akropoli u cyrilometoděj­ského kříže," uvedla Kapitančíková.

Velkomoravský památník v sobotu a neděli posílí průvodcovské služba.

Jihomoravský kraj vyčlenil na podporu všech akcí, které souvisí s oslavou cyrilometodějského výročí kolem deseti milionů korun.