Osm škol z Hodonínska, které letos prošly výběrovým řízením na nového ředitele, již zná jméno toho, kdo je v novém školním roce povede. Ředitele do funkce postupně jmenuje Rada Jihoravského kraje. Ve třech případech zatím školy čeká nové vedení.

Nově například usedne do ředitelského křesla Libor Marčík. Ten stane v čele sloučených škol ve Bzenci a Bzenci-Přívozu. Obě místa budou navíc od prvního července vystupovat pod jednotným názvem Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec. Marčík ve škole nyní působí jako pedagog. Ve funkci vystřídá Emila Ševčíka, který odchází do důchodu.

„Dosud jsem ještě neobdržel oficiální vyjádření z kraje, takže se k celé věci zatím nebudu vyjadřovat," reagoval Marčík.

O vedení sloučených škol usilovalo hned šest zájemců. Mezi nimi i současný ředitel Střední odborné školy lesnické a rybářské ve Bzenci Přívozu Miroslav Měsíček.

„Tento výsledek jsem očekával. Pan Marčík byl první již v konkurzu. Já jsem skončil na druhém místě," reagoval Měsíček s tím, že ale předpokládá, že na lesnické škole zůstane.

„Nevidím, důvod, proč bych odcházel. S předchůdcem nově jmenovaného ředitele jsme se domlouvali, že bych byl zástupcem pro školu v Přívozu. Rozhodnout o tom ale samozřejmě musí ředitel nový," přiblížil Měsíček.

Největší zájem byl ve výběrových řízeních o vedení Střední integrované školy Hodonín, kde se na post ředitele hlásilo hned sedm zájemců. Po rozhodnutí kraje vystřídá dosavadního ředitele Petra Bukovského, který odchází do důchodu, pedagožka Eva Schmidová.

Ta podle svých slov přípravě na konkurz věnovala hodně času a úsilí. „Výsledek konkurzu mě potěšil. Koncepci jsem založila na podpoře učňovského školství. Z toho plyne, že o zachování stávajícího portfolia nabízených oborů budu usilovat," uvedla Schmidová. „Chci rozvíjet spolupráci se školami i firmami v regionu, oslovit žáky základních škol i jejich rodiče zajímavou a moderní výukou," doplnila budoucí ředitelka své plány.

Podle ní ale škola potřebuje řadu změn v oblasti vnitřního i vnějšího fungování. „Tyto změny však chci provádět postupně a promyšleně. Určitě ne překotně," dodala.

Výběrovým řízením na post ředitele letos prochází třiadvacet škol a institucí, které Jihomoravský kraj zřizuje. Na výsledek, si tak ještě počká například Dům dětí a mládeže ve Vracově či Kyjově, Středisko volného času v Hodoníně či hodonínská Pedagogicko – psychologická poradna, ale i Základní umělecké školy ve Velké nad Veličkou, Veselí nad Moravou či Dolních Bojanovicích či některé mateřské školy.

„Jmenovaní ředitelé se své funkce ujmou prvního srpna letošního roku na dobu šesti let," řekl náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

„Stále se nám daří dodržet harmonogram, který jsme si nastavili. V tuto chvíli jsme už v jedné třetině, rada jmenovala dosud devětačtyřicet ze sto padesáti ředitelů. Konkurzy probíhají průběžně, věřím, že ještě do konce školního roku jmenujeme všech sto padesát ředitelek či ředitelů škol a školských zařízení, na jejichž místa jsme na jaře vypsali výběrová řízení," dodal Juránek.

Jak zdůraznil, ve všech případech krajská rada jmenovala ředitele v souladu s návrhem konkurzní komise.

Jméno ředitele již zná Purkyňovo gymnázium ve Strážnici, které nově povede Jaroslava Večeřová, Střední odborná škola oděvní a Střední odborné učiliště Strážnice, které se od prvního července sjednotí pod název Střední škola Strážnice. Instituci povede současná ředitelka oděvní školy Petra Fialová.

Post obhájil i Ivo Kurz, současný ředitel Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně, Zdeněk Lukeš ze Středního odborného učiliště v Kyjově, František Mazal ze Střední odborné školy a Středního odborného učiliště automobilní stejně jako Jiří Vavříček ze Střední odborné školy ekonomické ve Veselí nad Moravou.