„Nic jsem nezrušil, pouze jsem využil práva hejtmana a pozastavil rozhodnutí rady v omezení výkonů škol víceletých gymnázií,“ potvrdil Hašek.

Ve školách, kde měly být primy zrušeny, zavládlo nadšení. „Rozdali jsme vysvědčení a všichni se víc usmívají. Podařila se dobrá věc ve prospěch dětí a vzdělávání,“ uvedla ředitelka šlapanického gymnázia Hana Richterová. Zprávu o zachování osmiletého studia přivítali i v Hodoníně. „Čekáme už jen na oficiální informaci od zřizovatele. Jakmile nám vše potvrdí, vyhlásíme přijímací řízení,“ přislíbila ředitelka gymnázia Marie Zálešáková. Slaví se také ve Strážnici. „Samozřejmě jsme rádi, že můžeme otevřít přijímací zkoušky do osmiletého gymnázia, že to dopadlo, jak to dopadlo,“ reagovala zástupkyně ředitele strážnického Purkyňova gymnázia Jaroslava Večeřová. Škola na své internetové stránky ihned vyvěsila informace, které se týkají přijímacího řízení.

Ještě v pátek přitom strážnická škola psala hejtmanovi dopis, v němž poukázala na fakt, že gymnázium má více než stoletou tradici a zrušení osmiletého studia by jeho zástupci vnímali jako snížení úrovně středního vzdělávání v okrese Hodonín. Především pak pro děti z Horňácka. „Dojíždění dětí do mnohem vzdálenějších škol by mohlo vést k tomu, že některé z nich by si vůbec nemohly dovolit jít studovat,“ vysvětlili Haškovi.

Rozhodnutí hejtmana přišlo doslova za minutu dvanáct. Již dnes totiž musí ředitelé zveřejnit podmínky přijímacího řízení. „Protože jsem předchozí rozhodnutí rady považoval za špatné, informace k přijímacímu řízení jsme na internetových stránkách stále měli,“ uvedl ředitel židlochovického gymnázia Jiří Kubeš. Petici na podporu zachování osmiletého gymnázia tam podepsalo přes deset tisíc lidí. „Bylo to špatné a unáhlené rozhodnutí, proti kterému se zvedla vlna nevole mezi rodiči, učiteli, ale i odborníky,“ připomněl mluvčí tamního petičního výboru Antonín Továrek.

Že by šlo o unáhlené rozhodnutí, si ale nemyslí první náměstek hejtmana odpovědný za školství Stanislav Juránek. „Kraj se optimalizací školství chce dál zabývat,“ potvrdil Juránek. Ředitelé ostatních škol, kde se měla osmiletá forma studia rušit, doufají, že při dalším rozhodování již nebude kraj postupovat bez toho, aby znal jejich názor. „U nás budeme jednat o zachování samostatnosti školy. Jsme ochotni diskutovat a najít řešení. Ne ze dne na den rušit školu, která má značku,“ dodal ředitel gymnázia ze Zastávky na Brněnsku Petr Kroutil. Odborníky chce k reformě školství přizvat i ředitelka Richterová. „Například z vysokých škol. Vždyť optimalizace se učí třeba na brněnském Vysokém učení technickém,“ připomněla ředitelka.

Podle hejtmana Haška je trend směřující k omezení počtu žáků, kteří odchází ze základních škol na víceletá gymnázia, správný. „O tom, jak bude střední školství v kraji vypadat ve školním roce 2012 a 2013, rozhodneme letos. Nyní se mohou rodiče i žáci dál klidně připravovat na přijímací zkoušky,“ dodal Hašek.

Podle politologů není Haškovo rozhodnutí předzvěstí sporů v krajské koalici sociálních demokratů a lidovců. „Hašek se jen snaží, aby před volbou předsedy strany nebyl spojován s nepopulárními opatřeními,“ domnívá se politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

GABRIELA PERINGEROVÁ
ZUZANA ČERNÁ