Ukázku toho, co se studenti ve Bzenci učí, představuje Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví už po osmnácté. „Tak co, uvaříš si něco podobného v neděli?" směje se nad nevšedními pochutinami dvojice žen.

Z názvů jako kaki špíz z tofu, paštika z kachních jater s jablky v karamelu nebo rostbífové rolky s ananasovým salátem jde hlava kolem. Většinu z nich návštěvníci znají maximálně z televizních pořadů o vaření, které moderují šéfové vyhlášených restaurací oceněných Michellinskou hvězdou. Naživo ale oku lahodí. I čočkám foťáků. Cvakají a metou blesky v pravidelných rytmech – vždy, když se do místnosti nahrne další třída žáků základních škol. Nebo dospělých.

Bzenecká škola totiž den otevřených dveří nepořádá pouze jako akci pro školou povinné, ale i pro dospělé. Od půl desáté ráno do jedné odpoledne jich na Gastroden přijde prý kolem jednoho tisíce. „Na akci se chystáme přibližně tři týdny. Jídlo připravujeme den dopředu. Protože je ale po celý den vystavené, odpoledne už se nehodí pro konzumaci," vysvětluje ředitel školy Libor Marčík.

A lidé užasle vydechují nejen nad studenými mísami, ale i dobrotami z ryb. „Podívej, to je humr! A krevety!" ukazují prsty malých chlapců. Ani jedno ještě neochutnali, ale vodní živočichy poznají ihned. I ryby. Štiky, pstruzi, sumci, nebo candáti. Všechno krásně nazdobené.

„Rozdíl v úpravě mořských a sladkovodních ryb je celkem značný. U mořských ryb je potřeba hodně koření a bílého vína. Sladkovodní ryby zase připravujeme na sádle. Je k jejich přípravě chutnější. Dáváme k nim hodně cibule, třeba i žampionů, divokého koření. Pro mořské plody je zase vhodné používat olivový olej," vysvětluje učitelka odborného výcviku Jana Hrabcová.

Kdo už je dostatečně pokochaný pohledem na jídlo, jde se podívat na šikovné ruce studentů v akci. Jedni pletou košíky, druzí zdobí perníčky, cukrářky zase malují na fondán. A z mikrofonu je slyšet hlas moderátora. Začíná barmanská show.