Za archeologii si cenu odnese Strážničan Jiří Pajer. Vystudoval národopis a archeologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Významný přínos má ale také jeho publikační činnost. Jiří Pajer ročně vydá několik knih, ve kterých se věnuje dějinám jednotlivých obcí Slovácka nebo jeho významným osobnostem.

„Všeobecně ocenění nečekám, ale velmi si jej vážím, protože je za publikační i výzkumné práce. A samozřejmě jsem rád, že si mé práce někdo všiml. Navíc kraj cenu uděluje za různé činnosti a obory, což je potřeba," reagoval na uznání mnohaleté práce Jiří Pajer.

Ten převzal podobné krajské ocenění v dubnu 1989 za sbírku písní Marie Procházkové. Tehdy se však jmenovala Cena Leoše Janáčka. „Vážil jsem si jí natolik, že jsem si ji nechal zarámovat. Čestné místo najdu doma i pro letošní cenu," pousmál se historik a archeolog, který se považuje za zakladatele disciplíny postmedievální archeologie zaměřující se na novokřtěnce.

Život s dětmi

Laureátkou Ceny Jihomoravského kraje za mezilidské vztahy je pak Květoslava Klímová. Na Slovácku působila v kojeneckém ústavu kyjovské nemocnici. Přes deset let pak působila loutkový soubor Sluníčko, který hrál každý týden představení pro děti z jeslí i mateřských škol. Později vedly její kroky do Prahy, kde působila ve Fondu ohrožených dětí. Právě v hlavním městě dosáhla svého největšího pracovního úspěchu.Cenu kraje dostanou i tři osobnosti z Hodonínska.

„Před sedmi lety jsem dostala do péče sedmiměsíční holčičku. Diagnóza lékařů byla jasná: holčička bude celý život ochrnutá. Začala jsem s ní cvičit Vojtovu metodu a vytrvala. Děvčátko se natolik zlepšilo, že se postavilo na nohy. To je úspěch, kterého si velmi vážím," svěřila se Květoslava Klímová, která podobné ocenění převezme poprvé a vnímá jej jako zadostiučinění za svou celoživotní práci s dětmi.

Mimo jiné vydala i metodickou příručku Říkanky pro nejmenší. „Cena je pro mě velmi významná," uvedla bývalá ředitelka kyjovských jeslí.

Život s oštěpem

Ocenění převezmou laureáti v neděli 24. listopadu v hodonínském sále Evropa. A právě z Hodonína pochází poslední oceněný z hodonínského okresu oštěpař Vítězslav Veselý. Mistr Evropy v hodu oštěpem a čtvrtý na olympiádě v Londýně. Z letošního mistrovství světa v Moskvě přiletěl se zlatou medailí. „Samozřejmě jsem rád za každé ocenění. Znamená to pro mě, že sezona byla vydařená. A jsem velmi rád, že mohu cenu převzít zrovna v Hodoníně, odkud pocházím," řekl Veselý. Ten si pro cenu přijede z Prahy, kde nyní žije a trénuje.

Podle mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Denisy Kapitančikové udělují krajští zastupitelé cenu za vynikající zásluhy o rozvoj kraje, hrdinské a jiné výjimečné činy osobnostem, které se na jeho území narodily, žijí nebo jsou s ním spojené působením. A také těm, jejichž život, dílo, činnost nebo jednání výrazným způsobem reprezentují v určité oblasti Jihomoravský kraj a přispívají k jeho věhlasu a dobrému jménu a které morálními kvalitami můžou být příkladem.

Návrh na ocenění mohou podávat kromě zastupitelů i obce, města, organizace, spolky a sdružení i fyzické a právnické osoby.