„Máme rozpracovaných několik variant zahájení jak s veřejností, tak s online přenosem. O jeho konečné podobě však rozhodnou aktuální protiepidemická opatření,“ řekl ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.

Pod novým veselským kapitanátem pro správce přístavu se zatím rozšiřuje jeho kapacita. Z původních jedenácti kotvících stání se nabídka pro plavidla rozšíří na pětatřicet míst. Na tuto téměř stomilionovou investici republikového Ředitelství vodních cest navazuje město injekcí za sedmnáct milionů korun. Díky ní tady vzniká dvanáct parkovacích míst, upravuje se nábřeží a staví se nová cesta. „Umožní i příjezd autobusů přímo do areálu přístavu. Bezbariérový přístup ocení zejména starší pasažéři,“ uvedl starosta Petr Kolář.

Jak prozradil centrální komise ministerstva dopravy posvětila záměr rozšíření přístavu i na druhém břehu laguny. Díky tomu by veselský přístav v budoucnu pojal až kotvících osmdesát lodí. Nejbližším plánem je však stavba nového informačního centra, které má být hotové v příštím roce.

Na letošní sezonu se u Baťova kanálu připravují podle zkušeností z loňského roku. „Půjčování lodí v režimu půjčování sportovních potřeb spadalo loni do první vlny uvolnění, takže to máme nacvičené. Samozřejmostí je desinfekce, přebírání plavidel v otevřených prostorech a k tomu nyní přibývá plná vybavenost respirátory. Takže na tento režim jsou provozovatelé nachystaní,“ uvedl Bártek.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Se skupinovými plavbami ale v nejbližších měsících nepočítá. „Možná až v létě by mohly být nějaké pravidelné plavby. Vše však bude reagovat na aktuální předpisy, které budou v dané době platit,“ dodal Bártek. Jak doplnil, loňské zkušenosti navíc poukazují na to, že teplé počasí působilo na koronavir omezením přenosu. (