Vyhlásíme referendum. Takový závěr udělali zastupitelé Sudoměřic, když se nemohli dohodnout, jestli má být silnice na Slovensko průjezdná. Zatím je na ní značka zákaz vjezdu. Část obyvatel ale žádá, aby zmizela. Do sousední Skalice musí totiž jezdit po obchvatu, který cestu o několik kilometrů prodlužuje.

„V Sudoměřicích bydlí samý Slovák, polovina rodin je smíšených. Ve Skalici navštěvujeme příbuzné a spousta lidí tam chodí do práce,“ vysvětlila jejich postoj Marie Mikulková.

Po rozdělení Československa začaly přechod v Sudoměřicích používat kamiony. Lidem v malé vísce to vadilo a dosáhli zákazu vjezdu pro náklaďáky. Dlouhá léta pak starosta Stanislav Tomšej usiloval o vybudování obchvatu. Když ho slavnostně otevřel, sklidil za to od místních víc kritiky než chvály. Ani oni totiž už nesměli používat starou cestu do Skalice. Situace se nezměnila ani po vstupu do Schengenu.

Podle Mikulkové lidé po uzavřené silnici stejně jezdí. Spolu s dalšími proto sepsala petici za její otevření, kterou podepsalo více než pět set obyvatel obce, což je většina dospělých.

„Zastupitelé se pátého listopadu jednomyslně shodli, že silnici by měli používat jen cyklisté a pěší. Názor lidí nechceme přehlížet. Proto jsme se dohodli, že vypíšeme referendum,“ vysvětlil Tomšej. Někteří lidé se podle něho bojí, že po otevření silnice v Sudoměřicích znovu zhoustne doprava.

Referendum sice vyjádří názor místních, ale to neznamená, že se jím úředníci budou řídit. Starosta ani zastupitelé značku sami odstranit nemohou. To je v kompetenci odboru dopravy krajského úřadu.

Jak sdělil mluvčí Jihomoravského kraje Petr Holeček, proti znovuotevření hraničního přechodu v Sudoměřicích nemají krajští úředníci námitky. „Podmínkou je souhlas ředitelství silnic a dálnic a policie. Místní úpravě musí předcházet jednání se Slováky, aby dopravní značení navazovalo,“ uvedl Holeček.

Slováci už silnici prakticky zpřístupnili. Značku se zákazem vjezdu na jejich území si někdo odnesl a nová se tam neobjevila. „Slovenská strana vyjádřila zájem na otevření přechodu také 30. ledna na jednání ve Skalici,“ upřesnil Holeček.

Kdy přesně se bude konat referendum, starosta Tomšej ještě neví. Nejdříve to bude ve druhé polovině března.

 

 

ANKETA: Chcete, aby stará silnice do Skalice byla znovu otevřená pro motoristy?

 

Veronika Podrazilová Sudoměřice, prodavačka

Ano. Hodně lidí ze Sudoměřic dělá ve Skalici, třeba já tam pracuji v Tescu. U nás se zase hraje hokejbal, a v týmu jsou samí Skaličané.

 

František Janeček, Sudoměřice, důchodce

Záleží na tom pro koho. S tím, aby tu mohla jezdit nákladní auta bych nesouhlasil, ale s osobními souhlasím. Když jedu na kraj Skalice, tak to mám dva kilometry.

 

Pavel Šebesta, Sudoměřice, nezaměstnaný

Jsem pro otevření. Bydlel jsem dvanáct roků ve Skalici. Měl jsem tam první ženu a pracoval ve skalickém družstvu. Byl jsem zvyklý jezdit do práce na kole.

 

Antonie Šrédlová, Sudoměřice, v domácnosti

Někteří lidé se bojí, že sem bude jezdit víc aut. Ale já si myslím, že když mohou jet po obchvatu, tak si přece nebudou zajíždět do Sudoměřic.