Otevření židovské synagogy je v letošním roce zřejmě nejvýznamnější událostí ve Strážnici. Včera se přišly na jedinou zachovanou synagogu okresu Hodonín podívat desítky lidí.
„Můj pocit z dovršení prací je samozřejmě skvělý. Jsem velmi rád, že se něco takového podařilo,“ pochválil předseda federace židovských obcí Jiří Daníček.

Židovský svatostánek, jehož interiér za války rozkradli a zničili nacisté, se zájemcům otevřel po patnácti letech. Tuto památnou událost přišli podpořit zástupci města Strážnice, ale i sousedního Veselí nad Moravou, židovské obce nebo potomci Židů, kteří ve Strážnici žili. Ti přijeli až z USA, Austrálie, Německa, Rakouska, Izraele nebo Palestiny.
„Tento den je pro nás velmi vzrušující. Hodně jsem o Strážnici slyšel a konečně vidím renovaci židovského života,“ rozjasnil se Jehosua Rezek, který přijel z Izraele. Radost z dokončení dlouhých prací má i strážnická radnice.

„Pro nás jako pro město je to velká kulturní událost. Také mě těší, že radnice nebyla jen pasivním pozorovatelem, protože bývalý starosta, pan Šašinka, vyvinul velké úsilí k tomu, aby se synagoga dostala do této podoby,“ uvedla místostarostka Strážnice Renata Smutná. Stejný názor má i architekt zodpovědný za obnovu židovských památek na Moravě Jaroslav Klenovský.

„Strážnická synagoga má pro Hodonínsko velký význam. Je totiž jedinou, která se zachovala a opravila,“ uvedl Klenovský. Zároveň však dodal, že patnáct let je dlouhá doba, aby nyní byla oprava kompletně hotová. I proto bude v příštích letech stále co renovovat. „Určitě jsem rád, že se práce dovršila, mrzí mě ale, že ve zdech je natolik akumulovaná vlhkost, že nám do budoucna tento problém ještě zůstane,“ zamyslel se Klenovský.
Objekt dostane do správy Město Strážnice, bude ho zřejmě využívat jako své kulturní zázemí. „Závěr je zatím takový, že to bude hlavně výstavní síň. Ukáže–li čas, že toto místo bude vhodné pro koncerty, uvítáme to,“ přiblížila Smutná.

Kulturu podporuje i Klenovský. „K náboženským účelům už synagoga sloužit nebude, protože není pro koho. Záměrem ale je, aby budova maximálně žila. Nebráníme se jakémukoliv kulturnímu využití. Naopak, budeme jenom rádi,“ doplnil Klenovský.
V současné době jsou v synagoze nainstalovány dvě výstavy, které otevření doplňují. První je zapůjčena ze židovského muzea v Praze a je putovní již od roku 2003. Výstava se zabývá tradicemi a zvyky Židů.

„Druhá výstava se týká přímo Strážnice. Hlavním cílem je seznámit návštěvníky se životem strážnické židovské obce. Prezentace je doplněna o trojrozměrné předměty, jako jsou modlitební řemínky nebo jarmilky a také modelem Strážnice v 17. století,“ uzavřel vedoucí městského muzea ve Strážnici Ivo Vratislavský.