Tři spolupořadatelé si dali za úkol udržovat vztahy mezi dvěma zeměmi. „Společně organizujeme akci, kde se setkávají Záhoráci a Moraváci. Letos se koná už třetí ročník. Snažíme se zdokonalit spolupráci v kulturně společenské sféře při setkáních a podílení se na akcích," představila koncept mezinárodního Silvestra manžerka hodonínského přístaviště Andrea Řičicová.

Akci zahájí uvodní ceremoniál s vyvěšením vlajek. Na něj pak naváže vstup otužilců do řeky Moravy. „Loňský ročník byl povedený, přihlásilo se asi pětadvacet plavců. Navíc přístaviště navštívily stovky diváků. Zaregistrovat se do plavání mohl kdokoli," zavzpomínala na minulý ročník Řičicová, která letos pořádá mezinárodní koupání ve spolupráci s Milanem Holým za Slovenskou republiku.

Na organizaci se podílí i hodonínský otužilec Jiří Humpolík, který jako člen oddílu zimního plavání a potápění Nautilu Břeclav událost zahajuje. Ten se chodil otužovat už jako malý kluk na rybník Lužák. Odtud přešel do břeclavského klubu. „Podobnou akci pořádáme v Hodoníně na Silvestra a druhou zase na Velikonoce. Zveme všechny plavce, aby se k nám v poslední prosincový den přidali," vyzval zájemce Humpolík. Letos očekává účast minimálně dvaceti otužilců.