Voda má osm stupňů, rtuť teploměru šplhá k dvaadvacítce. Nejdřív nezbytné společné focení a za chvíli už je řeka plná plavců. Češi a Slováci se mísí přímo na státní hranici, která v těchto místech Moravu protíná. Plavou asi půl kilometru po proudu. První je u cílového mola Milan Dubský z Fides klubu Brno. „To je nejteplejší voda, jakou jsem zažil,“ říká. Mně se to nezdá, ale Dubský oponuje. „Studená voda zlepšuje kondici i psychiku. A nejvíce mám rád takováto kolektivní plavání,“ přesvědčuje.

K mému překvapení se nikdo netřese zimou a všichni si to užívají. I dvě Bratislavanky s žlutými pletenými čepicemi na hlavě. Blažena Orošová propadla zimnímu plavání asi před čtyřmi roky. „Plavu celou zimu a nejlepší to je, když vedle hrají kluci hokej na ledě,“ směje se. Poznamenává, že dneska je na ni moc teplo. Před půl rokem se k ní přidala i Zuzana Nosková. „Začala jsem na Silvestra a rovnou jsem vlezla do vody. Na pět sekund. Po týdnu jsem v ní zůstala o chvíli déle a postupně jsem pobyt v studené vodě prodlužovala,“ říká.

Poslední z šedesátky plavců doplaval do cíle a nad hladinou se rozezněl zpěv mužského sboru z Mikulčic. „Moravooo, Moravooo, Moravěnko milá…,“ notují si s nimi i tři důchodkyně. Do přístaviště se vydaly na kolech z blízkého Rohatce. „Přijeli jsme si poslechnout mužáky, ale ty otužilce obdivuji, já bych to nedala,“ říká jedna z nich Bohuslava Svobodová. Svým kamarádkám vzápětí předala i vlastnoručně vyrobená velikonoční vajíčka.

Na setkání přijela i primátorka slovenské Skalice Anna Mierna a místostarosta Hodonína Ladislav Ambrozek. „Vzal jsem si s sebou plavky, když tam skočím, přežiji to?“ Ptá se organizátorů. „To víš že jo, jen tělo dostane trochu náraz,“ uklidňuje ho Humpolík. Přežil to a ještě si plavání pochvaloval. „Byl to krásný, příjemný pocit,“ komentoval plavecký výkon Ambrozek.

Plavci už tvoří dvoučlenné týmy a připravují se na štafetu napříč Moravou. Štafetovým kolíkem je velikonoční žíla. „Podmínkou je, že ji každý musí držet v puse,“ upozorňuje Humpolík. První v cíli byli otec a dcera z Olomouce, Robert a Karolína Spurní. „S žílou v puse se špatně plave, navíc ta voda není dobrá,“ šklebí se Karolína.

Nejstarší účastnicí je šestasedmdesátiletá Helena Macharová z Trenčína. „Provozuji to od malička, vyrostla jsem u Váhu,“ říká. Naopak nejmladší účastnicí je jedenáctiletá Nina Sobotková z Trnavy. Její výkon provází velká podpora a dohled rodiny i kamarádů. „Dobrý to bylo,“ říká.

Do vody nešel jen otužilec Pavel Ryba z Rohatce. Raději se v kroji připojil k mužákům. „Voda je teplá, nejlepší je od nuly do čtyř stupňů,“ říká. Na otázku, v čem je rozdíl má jasný příměr. „To máte jako s teplým a studeným pivem, je to stejné,“ přirovnal.