Ještě v září se majitelé pálenic radovali z úrody trnek, nyní je ale vše jinak a slivovičkou si letos přiťuknou jen ti šťastnější. Modré ovoce totiž nakonec milovníkům pálenky na většině míst Hodonínska sebraly přízemní mrazíky. Přesto pálenice stále jedou.

„Násada byla dobrá, nakonec ale na dosti místech trnky pomrzly. Kvůli velkému suchu navíc bylo do kvasu potřeba přidat vodu, kdo to neudělal, neměl tolik šťávy. Něco se zachránilo díky kvasu, který si u nás nechali pálit lidé z Horňácka, ale i tak je to slabé,“ zhodnotil množství slivovice majitel pálenic ve Veselí nad Moravou, Ždánicích a Žeravicích Libor Skřivánek.

Souhlasí s ním i Jan Dikovský, který provozuje pálenici v Ratíškovicích. Ten na podzim také odhadoval, že sezona modrého ovoce bude lepší. Už v září ale Dikovský poukazoval na to, že ovoce je málo sladké a vyzrálé. Kvůli jeho velkému množství totiž stromy nedokázaly plody dostatečně vyživit.

Přesně opačnou zkušenost než Dikovský se Skřivánkem má letos Miroslava Němcová z pálenice v Žádovicích. Podle ní byl loňský rok tím lepším z těch, které pamatuje. „Slyšela jsem, že hodně lidem ovoce pomrzlo. Našemu regionu se ale naštěstí tentokrát přízemní mrazíky vyhnuly a bylo dost jak modrého, tak i letního ovoce. Tento rok u nás patří mezi ty lepší,“ zhodnotila Němcová.

Vedly meruňky

Někteří milovníci tradiční slivovice si dokonce nechali trnky na kvas přivážet například až z Vysočiny. Čeho ale bylo všude dostatek, bylo letní ovoce. Kromě tradičních meruněk se v pálenicích objevily především špendlíky, maliny, třešně či černý rybíz.

Přestože jde podle Skřivánka o zajímavé vzorky, z pálenic v posledních letech téměř vymizely. „Plody stromů a keřů jsou totiž malé a lidem už se moc nechce taková drobotina sbírat,“ myslí si Skřivánek.

Podle Dikovského ale lidé vozili také hrušky. Poskrovnu bylo i jablek. „Lidem ale vždycky něco namrzlo, takže vozili spíš směsky. Měli trochu trnek, hrušek, jablek, co dům dal. Kvůli tomu jsme letos pálili opravdu hodně směsí. Míchá se hruška s trnkou nebo jablko s trnkou. Málokdo měl ale čistou pálenku,“ popsal Dikovský zkušenosti z letošní sezony. Páleničáři se ale shodují, že ideál je ovoce nemíchat. Smícháním totiž dojde výraznější druh o chuť i aroma.

Pálenice nejspíš pojedou i v nadcházejících dvou měsících. Dikovský má zatím objednané zájemce do konce ledna. „Lidé nejspíš ještě čekají a začnou vozit až v lednu nebo únoru. Máme i takové zákazníky, kteří si pálení plánovali až na březen,“ uvedl.

Skřivánek pak chce mít otevřeno až do konce února. Rekordní sezonu ale majitelé pálenic nehlásí. Němcová zase odhadovala, že v Žádovicích pojedou do konce ledna.

Obdobnou situaci, jako byla před dvěma lety, kdy se pálilo každý den dlouho do noci, letos nezažili. Nejčastěji se tak nyní pálí dva až tři dny v týdnu, a to jen kvůli těm, kteří ještě nemají, kvůli pozdějšímu dozrávání durancií, hotový kvas. Modré ovoce už ale finišuje. Oproti předchozím rokům se ale v pálenicích objevily například i hrozny.

Vinařský rok byl totiž letos velmi úrodný. „Pálíme ale i raritu v podobě višňovice, která se vypaluje z hotového višňáku,“ dodal Skřivánek. Ten chce letos pořídit nový menší kotel, o velikosti maximálně padesáti litrů, ve kterém by pálil méně typické kořalky. I když patří letošní sezona mezi ty delší, provozovatelé pálenic se shodují, že nebýt černých pálenic, byla by jejich výdělky ještě vyšší.

Podporou se pro černé pálenice stala v roce 2010 změna zákona. Zatímco v předešlých letech se pálení posuzovalo jako trestný čin, od té doby se považuje pouze za přestupek. „Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně vyrobí líh, nebo destilát bez povolení anebo úmyslně líh nebo destilát bez povolení vyrobený přechovává nebo uvádí do oběhu,“ informoval o přesném znění litery zákona hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Za tento přestupek může ten, kdo si kořalku vypálí doma a policie na něj přijde, zaplatit až tři tisíce korun.

Podle Zámečníka se ale policie po změně zákona přestala na vyhledávání černých pálenic zaměřovat. V loňském roce tak podle jeho slov policisté na Hodonínsku žádnou nelegální pálenici neodhalili.