Rychle posbírat, dát kvasit a odvézt vypálit. Zatímco v minulém roce úrodu kazil déšť, teď je to sucho a škůdci. Přesto se palírny na sezonu pečlivě připravují. Většinou ji zahájí pálením raných meruněk nebo třešní. „Chystáme už od května. Museli jsme vymalovat a vyčistit kotle, aby všechno bylo v pořádku. Začínáme už tuto sobotu," řekl Stanislav Doupovec z palírny ve Veselí nad Moravou.

Upozornil, že kvůli současnému horku ovoce kvasí rychleji než obvykle, takže tento rok začne s destilací o týden dříve než v tom loňském. A zájem o pálení ovoce je zatím více než solidní, takže má veselská pálenice zamluvené všechny srpnové víkendy včetně pátků. „Když je velká úroda, jedeme normálně až do března, tentokrát to ale tak dlouho nebude. Sezona by mohla trvat tak do poloviny února. I tak by byla o něco lepší než ta předchozí," zamyslel se.

Nejčastěji pálené druhy ovoce:meruňky, třešně, hrušky, švestky, višně

O víkendu roztopí kotle i provozovatel čejkovické pálenice Antonín Konečný. „Letos to bude kvůli suchu a horku slabé," myslí si. Naopak v Kyjově, kde začínají s pálením ovoce až jednadvacátého srpna, jsou optimističtější. „Ten, kdo letos nezapomněl na postřik proti první generaci škůdců, tak by měl mít například dobrou úrodu švestek. Na zahrádce se mi pod tou tíhou skoro lámou větve stromu," vypověděl zapálený zahrádkář Blažej Zajíc.

Zmínil se zároveň, že švestka má velmi hluboké kořeny, takže nestrádala horkem jako ostatní ovocné stromy. „Pokud ale bude sucho pokračovat, můžou mít uzrálé plody nízkou cukernatost," upozornil zahrádkář.

Dobrou úrodu švestek předpokládají také v Mikulčicích. „Podle mých informací by mělo být více švestek a méně meruněk. Pozoruji to na svých stromech. Daleko méně je letos jablek," sdělil spoluprovozovatel nově založené mikulčické palírny Roman Křížek. Svou druhou sezonu začne tuto neděli.

Meruňky patří na Hodonínsku mezi nejobvyklejší a co do množství nejvíce pálené ovoce. Letos se ale v některých oblastech budou muset uskromnit. „Není to dobré. Minulou úrodu zničil déšť, takže všechny plody shnily už na stromech. A letos zase popadaly ještě nedozrálé, protože je stromy už na sobě vlivem sucha neudržely," posteskl si Konečný.

V Archlebově je meruněk víc

Podle předsedy Okresní agrární komory v Hodoníně Petra Chaloupky se jednotlivé pěstitelské lokality co do velikosti úrody velmi liší. „V Archlebově je meruněk skoro dvakrát tak více než loni, podobně je tomu ve Svatobořicích-Mistříně. Tam jsou stromy přímo obsypané plody," informoval předseda.

Mezi obvyklé příčiny horší úrody většinou bývá zimní nebo jarní mráz, který spálí pupeny a květy ovocných stromů. „Tento rok byla mírná zima a teplé jaro, takže lze mráz vyloučit. Za neúrodu může především sucho a škůdci," dodal.

Za poslední půlrok například v Kyjově spadlo o polovinu méně srážek, než je dlouhodobým průměrem. „Chladnější a deštivější počasí škůdcům ovocných stromů moc nepřeje. Naopak právě sucho, horko a ranní rosa jsou pro ně ideálními klimatickými podmínkami," vysvětlil Chaloupka s tím, že tento rok je i nezvykle hodně hmyzu.

MICHAELA HAVLÍČKOVÁ