Nejen, co do počtu návštěvníků, ale i do množství hodnocených vzorků. „Dnes se koná osmnáctý ročník a máme druhý nejvyšší počet přihlášených pálenek za celou dobu konání. Návštěvníci ochutnávají z téměř šestnácti set vzorků,“ říká zkraje akce jeden z pořadatelů Vít Pavka.

Výběr je veliký a zájem obrovský. V malém kulturním domě se kolem pultů s pálenkami pohybuje kolem šesti set lidí. Vybírají například z pálenek z hroznů, meruňky, sladkých likérů či durancií. Právě durancie je letošní šampionkou koštu. Do Mikulčic ji přivezl Petr Řičica ze Zarazic.

A titul Šampiona koštu nezískal poprvé. „Už dříve jsem se účastnil tady a byl jsem třetí. Jinak šampionem jsem byl ještě na koštu v Radějove, kde jsem několikrát získal i druhé místo,“ říká Řičica, podle kterého je důležité pro skvělou pálenku mít hlavně kvalitní ovoce. „Když má ovoce takovou jemnou až mandlovou příchuť ještě než ho dávám do bečky, je jasné, že pálenka bude opravdu dobrá. Musí být i dobrý ošetřený kvas, který se pravidelně kontroluje,“ popisuje s nadšením Řičica.

Ostatní vzorky hodnotí pozitivně. „Je to opravdu kvalitní ročník, pálenky jsou moc dobré. V loňském roce byl šampionem koštu můj kamarád, také ze Zarazic. Baví nás to, opravdu tím žijeme,“ dodává Řičica.

Nejen nad vítěznou pálenkou se rozplývá jeden z návštěvníků Hynek Větříček. „V loňském roce vyhrál můj bratranec, to jsem tu byl prvně. Tak letos jsem vyrazil zas. Jsme parta, která se vzájemně podporuje. A nelituji. Ochutnal jsem durancii, slivocice a jedinou medovici, která tu je. Ta je vynikající. Zaměřil jsem se na ročník 2017, to bylo hodně silné léto. A jde to poznat i v tom alkoholu. Pití je tu vynikající,“ pochvaluje si vzorky muž z Veselí nad Moravou.

Zatímco v přízemí kulturního domu cinkají skleničky s čirým alkoholem, v prvním patře se nalévají likéry. A k tomu už na schodišti voní kysané zelí. Společně s koštem pálenek se v Mikulčicích degustuje každý rok i zelí. Letos mají návštěvníci na výběr z pětačtyřiceti vzorků. První mizí ty nejlépe hodnocené, mezi něž patří i zelí místní Štěpánky Greeové. „Nevymýšlím žádné inovace, držím se tradiční receptury. Zelí, cibule, kmín a přidávám ještě jablka. Přijde mi, že čím více se tam lidé snaží přidávat ingrediencí, tím se zelí víc kazí,“ říká Greeová.

MICHAELA IVÁNKOVÁ