Letos se představí v novém podobě. „U příležitosti akce už třetím rokem vzniká také ojedinělý suvenýr - turistická vizitka. Každý rok ukazuje čtyři účastnická místa a pokaždé jiná. Sběratelé tak mají možnost získat vždy novou památku na zajímavý zážitek,“ upozornil za Turistickou asociaci Slovácko Zdeněk Šmýd.

Pohostinství v Sobůlkách s obecním víceúčelovým sálem před opravami a zateplením.
Zateplení i střecha. Historická hospoda v Sobůlkách dostává nový kabát

Památkové domky a malá muzea se na Slovácku společně otevírají pouze o jednom víkendu v roce. Cílem je podpora a propagace těchto staveb, objektů lidového stavitelství a malých muzeí na Slovácku jako dědictví předků a doklad tradičního bydlení. „Premiérově se zapojí například expozice jízdy králů ve Skoronicích nebo čerstvě rekonstruovaný Domek v Potoku v Bojkovicích. Po několika letech se vrací muzejní domky Vracova,“ přiblížil Šmýd s tím, že mezi účastníky jsou i stálice. Lidé budou mít navíc i poslední možnost vidět unikátní výstavu úvodnic, tedy obřadních plachet, a to v Dubňanech.

Otevřené budou mít památné domy tentokrát v sobotu čtvrtého a v pátek šestého června, a to od devíti do sedmnácti hodin.