„Na původních pohlednicích jsou například letecké snímky zámku nebo je na nich různě zachycené město. Jenže všechny jsou staré už několik let a také nám docházejí zásoby. Proto jsme se rozhodli vytvořit novou edici," uvedl ředitel Veselského kulturního centra Michal Blažíček. Město na novinku vyčlenilo v grantech více než dvacet tisíc korun.

Podle Blažíčka mají být nové pohlednice dvojího typu. Na těch prvních budou především městské památky, na druhých pak společenský život města.

Objektiv v ruce

Autory fotek jsou Josef Dvorský, Petra Pavková, Lukáš Báborský a jedním z těch, jejichž snímky se na novince města objeví, je i fotograf Zdeněk Bil. „Nejčastěji fotím centrum Veselí a zámecký park. Vyrážím také na různé akce, které se ve městě konají. Snímky, které se na pohlednicích objeví, jsem pořídil na posledních dvou," řekl Bil. Protože má ateliér v Zarazicích, do budoucna plánuje nafotit i tuto místní část.

Jak doplnil Blažíček, pohlednice vyjdou v nákladu od pěti set po jeden tisíc kusů. Veselské kulturní centrum jich část vydá už v dubnu nebo květnu. „Ty tematicky laděné uvedeme při různých slavnostních příležitostech. K dostání budou v infocentru, na podatelně města a domluvit chceme i prodej v trafikách a v knihkupectvích," dodal Blažíček.

Podobně připravují různé zajímavé edice pohlednic také v Kyjově. Podle vedoucí tamního odboru sociálních věcí a školství Ilony Slaninové vydalo město naposledy pět druhů ke Slováckému roku, který se konal před třemi lety. „Deset druhů pohlednic jsme vytvořili také tehdy, když jsme se zúčastnili evropské soutěže kvetoucích sídel Entente Florale. Další máme v plánu na příští rok, opět při příležitosti Slováckého roku," sdělila Slaninová.

Oblíbené kroje

Město nabízí osmačtyřicet variant pohlednic. „Třiatřicet z nich se týká přímo Kyjova. Je na nich zachycená radnice, zámeček, kostel Nanebevzetí Panny Marie či kyjovské náměstí, na části jsou ale také kroje a folklorní tematika. Zbylých třináct vyobrazuje místa v okolí, jako je Bukovanský mlýn nebo zámek v Miloticích," vyjmenovala Slaninová.

Asi dvacet různých sérií obrázkových pozdravů, od historických přes krojované až po ty, na kterých se objevuje první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, zase nabízí Turistické informační centrum v Hodoníně. Tam letos aktualizovali pohlednice s tematikou lidových krojů.

Pro zvětšení rozklikněte.