„Návštěvnost stále mírně narůstá. Už máme za sebou jedenáct tisíc pět set návštěvníků. V zatím nejúspěšnějším roce 2010 to bylo touto dobou o pět set méně," uvedl vedoucí mikulčického památníku. Nepočítá přitom loňský rok, protože ten ovlivnila unikátní výstava velkomoravských šperků. Jen na ni se přijelo během několika dnů podívat více než pět tisíc lidí. Nebýt jí, byla by sezona 2011 slabší než ta 2010.

„Myslím, že dobrá návštěvnost je výsledkem více faktorů. Daří se prezentovat naše akce v médiích, máme také mnoho aktivit pro školy. Práce na opravách kostelů sice provoz komplikují, ale na druhé straně lákají zvědavce, aby se na ně přijeli podívat," myslí si Synek.

S koncem prázdnin panuje spokojenost i v Miloticích na zámku. Počet návštěvníků je tam zatím na stejné úrovni jako vloni, přestože tam byla celý srpen uzavřená silnice od Kyjova i Vlkoše, a to až po zámeckou zeď a na parkoviště zámku bylo možné přijet jen z opačné strany.

„Odpovídá to vývoji v posledních letech, kdy se nám daří rok co rok mírně zvyšovat počet návštěvníků, kteří k nám zavítají. Je to také díky zavedení kostýmovaných prohlídek, o které je velký zájem," uvedl kastelán zámku Evžen Boček.

Na stejné úrovni je zatím návštěvnost i na větrném mlýně v Kuželově. „Vrcholem u nás byla sezona před třemi lety, kdy přišlo asi osm tisíc návštěvníků. O té doby bývá každoročně návštěvnost kolem sedmi tisíc a vypadá to, že letos to bude přibližně stejné," uvedla správkyně mlýna Dana Prachařová.

Podobně je na tom podle Zdeňka Bobčíka z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici i tamní skanzen, kde se návštěvnost pohybuje zhruba ve stejných číslech jako vloni. Počasí jen přehodilo letní měsíce v úspěšnosti. Vloni byl silnější srpen, letos červenec. V prvním měsíci prázdnin se na skanzen přišlo podívat více než sedm tisíc lidí, v srpnu šest a půl tisíce.

Návštěvnosti památek okresu zatím mnoho nepomohla letošní novinka Girobus Rosťa. „Zatím tuto myšlenku ještě nezavrhujeme. Možná potřebuje více času, aby se ujala," uvedl vedoucí slovanského hradiště, které Rosťu zavedlo ve spolupráci s dalšími správci. Záměr byl inspirovaný výletními nabídkami v oblasti italského města Rimini. S Rosťou bylo možné vyrazit na celodenní výlet po zajímavých a známých památkách v Mikulčicích (památník Staré a Velké Moravy), ve Strážnici (skanzen lidových staveb), v Miloticích (státní zámek), v Hodoníně (regionální centrum a vyhlídková věž) a v Mikulčicích (rodinné vinařství). Při takové cestě každý, kdo ji využil, získal slevu na vstupném. Girobus jezdil po dobu prázdnin každé úterý, ale zájem byl nižší než se čekalo.

Sezona na památkách končí s posledním říjnem. Většina jich ale v letním provozu funguje ještě během září a v říjnu už jsou otvírací hodiny omezeny.