Mikulčice a Milotice jsou jediné obce v okresu Hodonín, které mají národní kulturní památku. K archeologickému nalezišti na Valech a milotickému zámku ještě nějakou dobu žádná další nepřibude. Alespoň ne z popudu radních Jihomoravského kraje.

Ti nově navrhli ministerstvu kultury devět národních kulturních památek. Odborná komise z řad krajských úředníků a památkářů nevybrala žádnou z hodonínského regionu. Podle brněnského památkáře Martina Číhalíka radní podali v návrhu hodnotné památky. „Na Hodonínsku nic podobně významného nevidím. Možná jen Petrov – Plže a strážnický skanzen,“ vyjádřil se Číhalík.

Památkám se na seznam nechce

Sklepy v Plžích ani strážnický skanzen ovšem žhavými kandidáty nejsou. Jejich zástupci o to ani neusilují.

„O zapsání Muzea jihovýchodní vesnice ve Strážnici na tento seznam památek se zatím nehlásíme. Většina našich areálů ještě není dokončena a některé teprve začneme budovat. V budoucnu by ale mezi ně skanzen měl patřit,“ uvedla zástupkyně ředitele Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Vlasta Ondrušová.

Sklepy v Plžích jsou již od roku 1983 součástí vesnické památkové rezervace. O statutu národní kulturní památky v Petrově neuvažují. „Majitelé sklepů tomu nejsou nakloněni. Kvůli většímu zájmu památkářů,“ upozornila místostarostka Petrova Eva Mlýnková.

Podle krajského radního Jana Letochy sice v návrhu nejsou památky z Hodonínska, na tuto oblast ale na kraji nezapomínají. „Podařilo se nám protlačit návrh archeologického naleziště v Mikulčicích do UNESCO, a to je ještě vyšší liga,“ vysvětlil Letocha. Slovanské hradiště v Mikulčicích je na seznamu národních kulturních památek od roku 1962. Milotický zámek se na něj dostal až v novém tisíciletí, v roce 2001.

Další info: Hodonínský Deník, středa 7. listopadu 2007