Mikulčicko – Kopčanský areál archeologického parku na moravsko – slovenském pomezí bojuje o zápis na seznam světového kulturního dědictví. V centru UNESCO v Paříži už mají porotci mikulčický návrh, který popisuje unikátní historické centrum, velkomoravské hradiště Valy.

Odborníci věří, že areál má šanci, aby se dostal mezi osm set padesát světových lokalit, které už v seznamu jsou. Archeology ale nyní více zaměstnává obnova předmětů, které zcela nezničil nedávný požár.

„Přesto, že nám požár zkomplikoval podání návrhu, podařilo se nám dodržet všechny dané termíny a žádost odevzdat,“ uvedla vedoucí odboru metodiky Národního památkového ústavu Věra Kučová, která podklady pro zápis zpracovávala.

Konečné rozhodnutí, zda se mikulčický památník zapíše na seznam, padne ale až příští rok. „V současné chvíli pracovníci teprve zjišťují, zda je dokumentace kompletní, a teprve v červenci roku 2008 porota rozhodne o dalším osudu této památky,“ doplnila Kučová.

Archeologové nadále věnují velkou péči ošetřování vzácných historických předmětů a fragmentů, které plameny zcela nepohltily.

„Tento týden skončí základní péče o nalezené předměty. Musí se ještě detailně konzervovat, což potrvá ještě zhruba půl roku až rok,“ vysvětlil vedoucí Archeologického výzkumu AV ČR v Mikulčicích Lumír Poláček.

Radní Mikulčic po vyjednávání s krajem vypsali sbírku na obnovu výzkumu pro badatele. Byla zahájena včera a potrvá tři roky. Zájemci mohou přispět několika způsoby.

„Lidé mohou přispět přímo na obecním úřadě, kde je umístněná pokladnička, další možnost je formou dárcovské sms. Linka bohužel zatím není známá. Poslední varianta nabízí zaslání peněz na účet: 217854234/0300,“ vyjmenovala místostarostka Mikulčic Alena Kotásková.

Peníze podle ní budou použity například na stavbu nové budovy pro archeology, chodníky, cyklostezku, archiv nebo zeleň v areálu.
Vedení Mikulčic také schválilo, že i ono podpoří veřejnou sbírku. „Zastupitelé se dohodli, že věnují částku padesát tisíc korun,“ dodala Kotásková.