Když někdo v Hodoníně shání fotografie ze srpna roku 1968, většinou mu lidé doporučí Antonína Pánka. V té době externě fotil pro týdeník Slovácko. Svou sbírku snímků z příjezdu okupantů do Hodonína nabídl nyní ke zhlédnutí všem, kteří mají zájem. Jsou k vidění v hodonínském Masarykově muzeu.

Černobílých dokumentárních fotografií čeká na návštěvníky přibližně osmdesát. „Jsou vidět tanky, obrněná vozidla, vojáci i to, jaké měli zbraně,“ přiblížila Miriam Slavíková z muzea. Sám Pánek si na hodně věcí z té doby stále vzpomíná, přestože už dávno překročil sedmdesátku.

„Bylo to hodně hektické. Běhal jsem po městě a fotil. Že vojáci jedou, jsem se dozvěděl od spolupracovníka Jožky Imricha, ten to věděl mezi prvními,“ vzpomíná na onen den Pánek. Informace hovořily o tom, že tanky jedou od Rohatce a že dorazí kolem deváté ráno. „Nakonec to bylo úplně jinak,“ usmívá se pamětník.

S kolegou prý byli „vyplašení“ a v časové tísni hledali stanoviště, odkud bude nejlepší výhled k focení. Když měli místo vybrané, dozvěděli se, že vojska vjela do města od slovenského Holíče. Rychle se přesunuli a stihli ještě první nápor.

„Moc jsem se při fotografování ruských vojáků neukazoval, nechtěl jsem být na ráně, protože jsem měl samozřejmě strach o sebe a svoji rodinu,“ zavzpomínal fotograf.

Jelikož spolupracoval s týdeníkem Slovácko, byl také blízko toho, když ten den vznikalo speciální černé vydání, které údajně také později stálo za vyhazovem tehdejšího šéfredaktora. Jelikož ale především fotil, neúčastnil se redakční práce přímo.

„Vydání bylo dvoustránkové. Mám dojem, že to tiskli v Kyjově. Na Národní třídě v Hodoníně se to pak rozdávalo lidem,“ pamatuje si ještě Pánek. S novinami spolupracoval až do roku 1989.