Kolik milionů by po pětadvaceti letech stála demontáž obrovského množství solárních panelů a na čí vrub by likvidace obří sluneční elektrárny vlastně padla?

„A proč vůbec město při vyjednáváních s budoucím investorem přistoupilo na tak nízké bonusy, když mohlo vyzískat při takové kapacitě i padesát milionů ročně? A proč navíc vsadilo na společnost, jejíž zástupce jednal amatérsky, naivně a neprofesionálně?“ ptal se a divil zároveň opoziční zastupitel Ivo Knápek na pondělním jednání hodonínského zastupitelstva.

Tyto a podobné argumenty vznášela opozice ještě těsně před dalším hlasováním o změně územního plánu v lokalitě Pánov.

To bylo pro tuto chvíli poslední možností, jak ještě minutu po dvanácté zachránit alespoň na úrovni města projekt výstavby fotovolataické elektrárny na bývalém vojenském cvičišti za Hodonínem zablokovaném Naturou 2000.

„Netroufám si říct, zda je toto rozhodnutí definitivní. V rámci diskuse zazněly totiž i hlasy, abychom ukončili jednání se stávajícím investorem a zkusili vypsat nové výběrové řízení,“ nedokázala odhadnout další vývoj ohledně Pánova starostka Hodonína Milana Grauová.

Opuštěné a v současné době neatraktivní brownfieldové území, které využívala v minulosti armáda, si tak na své smysluplné využití zřejmě ještě nějakou dobu počká.

„Náhradní plán zatím nevymýšlíme. Natura je totiž velmi svazující a omezující. Co teď město musí udělat je průzkum, abychom věděli, co nám tam Natura vůbec povolí,“ zauvažovala starostka.

„Možná bude v této lokalitě nakonec lesopark,“ pousmála se.

Ivo Knápek z opozice by na nevyužité ploše do budoucna kromě solární elektrárny s jiným investorem neměl problém ani s podporou vybudování živnostenské zóny a lehké výroby.

Oponuje mu však Vladimír Trnečka z koalice, který tvrdí, že solární elektrárna byla na Pánově jediná přijatelná varianta jeho budoucího využití.

„Výrobní aktivity tady nepřichází v úvahu. Lokalita je okrajová a v příliš odlehlém koutě. Musely by se tam natahat veškeré přípojky a to nikdo nezaplatí,“ poukázal Trnečka na to, že budování inženýrských sítí by bylo velmi nákladné.

Ten se pro nepodpoření změny územního plánu na Pánově rozhodl hlavně proto, že celá situace kolem tohoto území má po všech těch měsících jakýsi „odér ne moc transparentního jednání“, jak doslova uvedl.

Jisté je tedy podle zastupitele Ivo Knápka jen to, že ať už bude sluneční elektrárna stát do budoucna na Pánově či kdekoliv jinde, zaplatí každá česká domácnost od roku 2010 na provoz těchto zařízení příspěvek dva tisíce korun.