Další možností je využít část prostoru jiným způsobem. Veselští radní mají celý příští rok na to rozhodnout, co s budovou, která je od roku 1994 historickou památkou, udělají. „Nejlepší se nám jeví možnost nabídnout prostor pro vhodný investorský projekt v oblasti stravovacích služeb," dodal Kolář.

Jde o místo v zadní části Panského dvora směrem k obchodnímu domu, kde se v současnosti nachází cyklopoint a dílny na opravu kol. Ty by se tak musely přesunout jinam.

Panský dvůr• postavený roku 1646
• největší rozmach 1732
• z původního velkostatku na náměstí, který měl tři budovy, zbyla jen jedna a tou je právě Panský dvůr
• rozsáhlá rekonstrukce skončila v roce 2012 a trvala dva roky
• stála 60 milionů korun

V prostorách historické budovy jsou kanceláře turistického informačního centra i tři místnosti městské galerie. „Stálé expozice nejsou samozřejmě už pro návštěvníky tak atraktivní, takže je na zvážení, jestli je nechat ve stávajícím rozsahu, nebo je nějak upravit," vyjádřil se ředitel Veselského kulturního centra Michal Blažíček.

Další možností, jak využít prostory, mohou představovat kanceláře nebo ateliéry projekčních firem. Podle Koláře je tato varianta však málo pravděpodobná. „Chceme zachovat kulturně společenský a turistický ráz Panského dvora. Ten by dobře doplňovalo právě restaurační zařízení," sdělil místostarosta s tím, že se počítá se zachováním galerií a celkově kulturního vyžití.

Původní stavba v barokním stylu vznikla v roce 1646 a zasloužila se o ni Judita Balassová. O necelé století později byl dvůr rozestavěný do čtyř úhlů a tří traktů. Největšího rozkvětu se dočkal v roce 1732, kdy byl hospodářským centrem oblasti. „Nová historie Panského dvora začala v poválečných letech. Po roce 1950 využíval areál státní statek. Kvůli rozšiřování města se postupně některé objekty dvora zbouraly a zůstala pouze jedna budova, která postupně chátrala," připomněl už dříve veselský starosta Miloš Kozumplík.

Budova se využívala jako sklad hnojiv, šatny i jako vývařovna s jídelnou. V osmdesátých letech již ale byla budova velmi zchátralá a v takovém stavu ji v devadesátých letech převzalo Veselí. Město do té doby uvažovalo, jak dvůr opravit. „Povedlo se to až na základě evropských dotací z programu na cestovní ruch," dodal starosta.