Vánoční dílna pro děti, koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, vánoční zpívání s cimbálovou muzikou Radošov i výstava advent a Vánoce ve Veselí a okolí. To vše nabídne v prosinci nově zrekonstruovaný Panský dvůr, který se přemění na Turistické centrum Veselska. Po téměř dvou letech oprav se Veselanům otevře již tuto neděli druhého prosince.„Nová historie Panského dvora začala v poválečných letech.

Po roce 1950 využíval areál Státní statek. Kvůli rozšiřování města se postupně některé objekty dvora zbouraly a zůstala pouze jedna budova, která postupně chátrala. Využívala se jako sklad hnojiv, jako šatny i jako vývařovna s jídelnou. V osmdesátých letech již ale byla budova velmi zchátralá a v takovém stavu ji v devadesátých letech převzalo město," připomenul historii starosta Veselí nad Moravou Miloš Kozumplík.

Jak dále doplnil, od té doby se dařilo zajišťovat pouze nejnutnější opravy, které měly rychlému chátrání zamezit. V podstatě šlo ale pouze o údržbu střechy, okapů a rýn tak, aby se do budovy nedostala vlhkost. Od roku 1994 se navíc Panský dvůr stal Historickou památkou.

Po dlouhých letech plánů, jak místo využít, a také pokusů o získání peněz začala v lednu loňského roku očekávaná rekonstrukce. Vyšla na přibližně šedesát milionů korun. „Na padesát milionů korun z toho, vyšly stavební úpravy. Přibližně deset milionů korun šlo na úpravy a vybavení interiérů, nábytek, počítače a zvukovou techniku. Devadesát procent tvořila dotace," připomněl místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář.

Barokní objekt, za jehož vznikem již v roce 1646 stála Judita Balassová, nově nabídne turistické informační centrum, zázemí pro cyklisty, ale i tři stálé expozice.

Ta první představí nazvaná Krajové řemesla a tradice návštěvníkům představí například kraslice, výšivky či dřevořezbu. Druhá expozice je věnovaná velocipédistovi Josefu Zimovčákovi. Třetí zase pomocí fotografií i velkoformátových modelů přiblíží historii i součastost Baťova kanálu.

„Jsou zde ale i prostory pro městkou galerii, která bude fungovat tak, jak ji lidé znali doposud. První výstava představí vánoční dekorace a betlémy a potrvá až do sedmého ledna," sdělil ředitel Veselského kulturního centra Michal Blažíček s tím, že v budoucnu se mohou návštěvníci těšit na výstavu fotografa Jindřicha Štreita či malíře Davida Hoška. „Chceme dát prostor ale i začínajícím či zaběhlým umělcům jak z blízkého okolí, tak i z celé republiky," dodal Blažíček. Ten chce do reprezentativních prostor Turistického centra Veselska přesunout například i Slováckou stuhu.

S rekonstrukcí Panského dvora, jehož provoz má veselskou radnici ročně vyjít na přibližně čtyři miliony korun, souvisí také vytvoření šesti pracovních míst. „Bude to na pozici informačního pracovníka. Jedno až dvě místa pak budou pro galeristy, tedy pro ty, kteří se zaobírají zejména regionálním uměním a kteří jsou schopní nainstalovat výstavy jak ve stálé expozici, tak i v nové městské galerii. A konečně poslední budou místa správcovsko-technická," vyjmenoval před časem Kolář.

Slavnostní otevření Panského dvora začne v neděli v patnáct hodin, v šestnáct hodin začne vernisáží adventní výstava. O hodinu později se na nádvoří Panského dvora rozsvítí adventní strom. Od osmnácti hodin je pak připraven koncert Melody Makers.