Thuy, které neřekne nikdo jinak než Twi, už chystá suroviny pro nadšence, kteří v kuchyni chtějí zkusit něco nového. Na sedmi stolech, kde budou účastníci kurzu vařit, se postupně objevuje nejrůznější zelenina, krevety, rýžové nudle, různé saláty a hlavně tenký rýžový papír. Jde o hlavní suroviny pro přípravu nesmažených rolek. „Dnes budeme dělat dvě varianty, jedna je vegetariánská, jedna je masová, tedy spíš krevetová. Příprava není vůbec náročná. Snažíme se vybírat ingredience, které jsou dostupné i v supermarketech," říká Twi a mezitím popisuje jednu z ingeridencí, salát Nộm su hào.

„Nom je obecný název pro zeleninový salát se sladkokyselou příchutí. Za ním následuje přívlastek určující surovinu, z níž je vytvořený. Tady je přívlastek su hao, což je v češtině kedlubna," píše se v knize Víc než jen vietnamská kuchařka, kterou společně dvojice sepsala.

Dnešní Nom se tedy zkládá z kedlubny, mrkve, okurky, cukru, jabelčného octu, koriandru, perily křovité a klasnatky brvité. „Kedlubna tam vůbec není cítit. Je to tím, že jsme vše vymačkali v soli, pořádně salát omyli a přidali cukr a jablečný ocet. Ne rýžový, ten je japonský, abychom to nemýchali," vysvětluje Twi a jedním dechem dodáva, že důležitá je i volba rýžového papíru.

„Jsou dva druhy. Na smažení je papír hodně křehký a když se namáčí do vody, je hodně měký, takže se s ním nedá moc pracovat a může se jen smažit. Chutově je hodně odlišný. Co se týká papíru na nesmažené rolky, je už na dotek tvrdší a je pružnější," popisuje rozdíly v přípravě Twi.

Vzápětí začíná tený plátek rýžového papíru namáčet a postupně jej plní zeleninou, nudlemi a krevetami. Ubalí úhledný váleček a vyzývá účastníky kurzu, aby ji následovali a pustili se do práce.

A je ticho, každý se soustředí, aby se mu podařilo mini balíček dobře zformovat. „Zkoušela jsem to jednou doma, ale nešlo mi to moc zabalit, měla jsem asi ten druhý typ papíru, takže se mi závitky rozpadaly a nešly utahnout," svěřuje se jedna z účastnic, zatím co balí do papíru papriku, okurek a další zeleninu.

To Pavla Baďurová ze Vnorov se toho nebojí. Závitky doma dělává už dlouho. „Ale ty smažené. Český člověk má rád nejspíš všecko smažené," směje se.

Na kurz se vydala, protože ráda objevuje nové chutě. „Zkoušela jsem už anglickou kuchyni, konkrétně skotské sušenky a masem plněné koláčky, výborná věc. Vietnamská kuchyně je samozřejmě jiná, ale líbí se mi na ní, že je v ní hodně zeleniny, jídlo je hodně lehké," zamýšlí se Pavla Baďurová.

A Twi souhlasí a dodává, že vietnamská kuchyně je především o svěžesti. „A taky moc rádi kombinujeme sladko-kyselou chuť, tím se odlišujeme od japonské, korejské i čínské kuchyně," srovnává sympatická brunetka, zatímco obchází stoly a pomáhá a radí, jak na věc.

První úkol mají amatérští kuchaři za sebou. Ten další přichází hned vzápětí, kdy mají vzít do rukou hůlky. Právě v ten moment začíná legrace, protože ovládnout dvě tenké paličky není snadný úkol.

ZUZANA ČERNÁ