Podle Gabriely Machovské z realitní kanceláře Sting dlouhodobá poptávka spíše po levnějších parcelách. „Čím blíže k Hodonínu, tím jsou dražší. Lukrativní pozemek musí mít minimálně pět set metrů čtverečních, příjezdovou cestu a dostatečné občanské zázemí," vyjmenovala makléřka.

Jedny z nejlevnějších pozemků mají v Kněždubu a Žarošicích. Kněždub na začátku příštího roku začíná s výstavbou inženýrských sítí na nových parcelách. Kvůli ceně pozemků tam už vznikly dvě na sobě nezávislé studie. „Obě se shodly v tom, že bude vhodné prodávat přibližně za čtyři sta padesát korun za metr čtvereční," řekl kněždubský starosta.

O několik stovek méně si zřejmě naúčtují v Žarošicích. „Podařilo se nám pozemky poměrně levně vykoupit, takže naše představa i pro budoucí vlastníky je kolem padesáti korun za metr čtvereční. O konečné ceně musí rozhodnout zastupitelstvo," uvedl starosta Žarošic Václav Vágner.

To v Dubňanech je mnohem dráž. Prodej míst pro výstavbu rodinných domů v Polní ulici má v režii firma Trustinvest. Za metr čtvereční chce více než tisícovku. A přestože pozemky prodává už ti roky, z celkem osmadvaceti parcel zůstává stále polovina z nich volná. „S ohledem na projekt a jeho zaplacení cenu snížit nemůžeme. I kdyby se nám pozemky dlouhodobě prodat nepodařilo, nabídka musí zůstat stejná. Jinak bychom prodělali," vysvětlil Petr Hlaváček z Trustinvestu.

Firma pozemky koupila v roce 2007 od města a pustila se do výstavby inženýrských sítí. Za kolik peněz je bude zájemcům následně prodávat, smlouva nestanovila. „Cena parcel je věcí zástupců podniku. Ovlivnit ji nijak nemůžeme," sdělil starosta Dubňan František Tříska.

Ještě poslední šanci koupit si kousek půdy pro svůj rodinný dům mají lidé v Dolních Bojanovicích. Za metr čtvereční zaplatí šest set padesát korun. „Zbývají ještě asi čtyři. Většina z padesáti volných je už rozprodaná a některé patří soukromníkům. Obec jich nabízela sedmnáct," nastínil situaci dolnobojanovický starosta Vlastimil Jansa s tím, že zájem o přímý odkup byl velký.

Úplně jinou strategii, jak nabídnout volné pozemky, zvolili ve Veselí nad Moravou. Prodali totiž právo na stavbu domu a na následný odkup parcely. Zájemci o místa svedli boj ve veřejné soutěži. „Kupující musí do pěti let domek postavit, poté mu město pozemek odprodá. Pouze ale za předpokladu, že dodrží naše podmínky. Například architektonickou studii," sdělila mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Veselští nabídli celkem sedm míst pro nové rodinné domy. Největší z nich, s rozlohou 735 metrů čtverečních, se jim podařilo prodat za více než devět set tisíc korun. „Byl lukrativní, protože je trochu dál od silnice, ale přitom poměrně blízko školky," přiblížila Pavková.

Zároveň upozornila, že dva pozemky zůstaly ještě volné. O jejich osudu rozhodne rada a zastupitelstvo. „Někteří z nově příchozích se totiž přihlásili o více míst. Jakmile jedno získali, další už nechtěli," vysvětlila mluvčí.