„V zákonu o lesích je tam obecně zakázaný vjezd motorovým vozidlům, která nemají nějakou výjimku nebo povolení. Kdo to poruší, může na místě dostat blokovou pokutu do dvou tisíc korun," upozornil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Jak dále uvedl, pokud jeho kolegové na takový problém narazí, tak jej s řidičem mohou řešit. „Nejde ale o záležitost, na kterou bychom se cíleně zaměřovali," doplnil Zámečník.

Stání aut v lesích patří mezi tradiční podzimní problémy správců lesů. „V houbařské sezoně část řidičů nerespektuje zákaz vjezdu do lesa, což se pak řeší blokovou pokutou nebo napomenutím lesní stráže. Většinou to souvisí s tím, že zaparkovaná auta blokují lesní cesty a brání tak v odvozu těženého dřeva," přiblížila těžkosti státního podniku Lesy České republiky jeho mluvčí Eva Jouklová.

Popsala i to, jak se podobné případy řeší. Pracovníci lesní správy podle ní nechávají za stěrači lístek s časem a místem přestupku s tím, že jim hrozí dvousetkorunová pokuta a další postup. „Pokud se nedostaví, záležitost předáváme policii," uvedla Jouklová.

Zároveň požádala, aby lidé respektovali zákazové značky. „Zvláště proto, aby se tak vyvarovali nepříjemnostem a kolizím s odvozovými auty. Situace se v posledních letech zlepšuje a houbaři jsou zodpovědnější, než tomu bylo dřív," porovnala mluvčí Lesů ČR.

Zlepšení potvrzuje i Pavel Čejka, starosta Bzence, který vlastní tři sta sedmdesát hektarů městských lesů. „Vzhledem k tomu, že tam máme chráněné území a dopravní značky, řidiči si už zvykli a do lesa nevjíždějí. Dříve do něj zajížděli hlouběji," přiblížil stav na Bzenecku Čejka.

Podle prezidenta ratíškovického Mykologického kroužku Václava Koplíka však počet zaparkovaných aut podél silnic protínajících lesy často slouží některým houbařům jako ukazatel růstu hub. A to zvláště mezi Hodonínem a Mutěnicemi a Vacenovicemi a Vracovem. „Tam jsem v sobotu viděl snad patnáct aut, nadarmo tam asi nebyla," podotkl Koplík.

On naopak na houby vyráží pěšky nebo na kole. „Náš rajon v Dúbravě je dlouhý jen zhruba pět kilometrů," vypověděl ratíškovický mykolog.

Vůči motorizovaným houbařům má výhrady. „Někdy jsem překvapený, kam až zajedou a jak jsou bezohlední. V některých případech to vypadá, že by chtěli houby sbírat přímo ze dveří auta," kroutil nevěřícně hlavou Koplík s tím, že lidé tak mimo jiné přicházejí i o prožitek z procházek po místech, kde třeba ještě nebyli.

Zároveň dodal, že v současnosti v lesích Dúbravy mnoho hub neroste. Někteří houbaři proto raději vyrážejí do Chřibů na Kyjovsku či Uherskohradišťsku.