Bydlíme na parkovišti, stěžují si lidé z Tyršovy ulice v Hodoníně. Plochy na parkování obklopují několik domů ze tří stran. Parkovacích míst blízko zimního stadionu je ale málo, a město i proto plánuje rekonstrukci této zóny.

„Žije tu několik rodin s dětmi, a ty nemohou rodiče pustit ven, protože by je něco přejelo. Divím se, že chodí na ulici bez plynové masky,“ řekl obyvatel ulice Ladislav Nosek. Lidé touží po klidném bydlení, návštěvníci zimního stadionu zase chtějí parkovat co nejblíže. Z nedostatku místa motoristé často zastaví všude, kde se dá.

Bydlení by mohl zpříjemňovat blízký parčík, který vede směrem k ulici Svatopluka Čecha. Skutečnost je ale úplně opačná, protože se v něm schází hlučná mládež, včetně uživatelů drog.

Město chce tento prostor přebudovat tak, aby přibylo parkovacích míst, zmizelo útočiště pro drogově závislé, ale přitom neubylo zeleně. „Tato lokalita je opravdu velmi problematická. Ani lidé, kteří tam bydlí, se nedokázali shodnout, jestli by měla být uzavřená, nebo průjezdná. Připravili jsme proto kompromisní variantu. Myslíme, že auta by tudy měla dokázat projet, ale počítáme s retardéry, které zabrání tomu, aby se z parkoviště stala zkratka,“ řekl starosta Hodonína Lubor Šimeček.

Připravený návrh řešení předpokládá zrušení malého parku, ale zachování vzrostlých stromů a výsadbu další zeleně. Parkoviště se prodlouží až k panelovým domům na ulici Svatopluka Čecha. Auta budou projíždět jen po úzké cestě, která nahradí dnešní provizorní panelku. Studie řeší také prostranství mezi třemi paneláky na ulici Svatopluka Čecha. Místo, kde je dnes velké, ale zastaralé pískoviště, se přemění na moderní dětské hřiště.

„Myslím, že je to přijatelný návrh. Zvětší se parkoviště, ale neubude zeleně, což byla má podmínka. Takže bych s tím souhlasil,“ řekl další obyvatel domu na Tyršově ulici Josef Januška.

Lidé se však bojí dalších plánů města. To počítá s výstavbou parkovacího domu, který by měl vyrůst mezi okresním soudem a sokolovnou. Podle plánů bude mít osm pater. Ty budou ovšem nižší než u obytného domu, takže plánovaná budova jen o něco převýší soud. S výstavbou parkovacího domu i přes problematickou situaci s auty lidé nesouhlasí.

„Bude stínit, zhorší se životní prostředí a všechno, co s tím souvisí,“ obává se Ladislav Nosek. Zda a kdy se bude stavět parkovací dům, zatím není jisté. Tyršovu ulici a přilehlou část ulice Velkomoravské chce starosta Šimeček vyřešit pokud možno ještě v tomto volebním období. Do rozpočtu příštího roku však tuto akci město nejspíš nezařadí. Do úvahy tak přichází rok 2010.