Sportovní soutěž byla určena pro školáky druhého stupně a odehrávala se od samého rána.

„Samopal je postavený na přesunu terénem, který je právě ve Lhotě ideální – kopcovitý. Na trase jsou různá stanoviště, kde na běžce čekají různé úkoly,“ popsal soutěž její hlavní organizátor Vít Pjajčík, který ve lhotské škole učí mimo jiné tělesnou výchovu.

Mezi tyto úkoly patřila například střelba ze vzduchovky nebo ježdění na loďce po tamním potoce Okluky, ve kterém někteří nešťastníci dokonce smočili své svršky. „Trať je dlouhá šest až deset kilometrů, vede po lhotském katastru a každý rok je trochu jiná,“ sdělil Pjajčík.

Soutěže se zúčastnilo 46 skupinek po čtyřech soutěžících, které byly složeny z žáků škol v blízkém či vzdálenějším okolí. Kromě domácích běžců se účastnila i družstva z Blatnice pod svatým Antonínkem, Uherského Ostrohu, Halenkovic, Ostrožské Nové Vsi, Starého Hrozenkova, Polešovic, Šumic, Tupes, Kunovic a Veselí nad Moravou.

Všichni běžci se orientovali pomocí mapek, některým se podařilo i zabloudit. Jako vítězné skončilo družstvo ze sousední Ostrožské Nové Vsi, které si odneslo repliku samopalu. Druzí doběhli soutěžící ze Starého Hrozenkova, třetí místo obsadili žáci z halenkovické základní školy. „Nejlepším výsledkem domácích žáků bylo až patnácté místo. Bylo to ale tím, že neměli v týmu dostatek děvčat, za což se připisovali plusové body,“ vysvětlil ředitel základní školy v Ostrožské Lhotě Tomáš Mlčoch.