Nepříjemného zážitku se dožila rodina z Petrova na Hodonínsku. Svoji kočku objevila nad ránem před vchodovými dveřmi s amputovanými zadními nohami. Případ nyní řeší hodonínský inspektorát veterinární správy. Mazlíček rodiny stále žije, ale o život ještě bude muset bojovat.

Nebylo to poprvé

„V naší části obce nešlo o první případ. Momentálně se tady pohybuje ještě jedna kočka, které chybí noha a část ocasu,“ stěžoval si otec rodiny. Kvůli obavám z reakce viníka si ale nepřál zveřejnit své jméno. Zranění totiž způsobila pravděpodobně klešťová past, jejíž používání je zakázané. Vyloučen není ani úmysl.

„Lidé tento způsob stále používají a častokrát vůbec netuší, že porušují zákon. Vyjel jsem na místo a mohu říct, že zranění evidentně způsobila právě klešťová past. Někteří ji používají například k lapení zvířat, jako je kuna,“ uvedl ekolog veterinární správy Josef Schöndorf. Podle něj je ale těžké určit četnost výskytu podobných událostí, protože inspektorát se dozví jen o tom, co postižení sami nahlásí.

Je také záhadou, jak celou událost kočka přežila. Lékařské péče se jí dostalo podle odhadů až téměř po dvou dnech. Nikdo ze zúčastněných taky nedokáže vysvětlit, jak se bez nohou dostala až na práh svého domu.

„Že by zvíře takové zranění přežilo, je spíše výjimečné. Vysvětluji si to tak, že to byla nějaká kovová past, která tím, že pevně sklapla, ucpala částečně cévy a zpomalila krvácení. Určitě pomohly i mrazy,“ konstatoval veterinář Jiří Hadámek z Hodonína, který kočku ošetřil. Podle něj ještě nemá zvíře zdaleka vyhráno.

„Šance mu dávám malé. Je také možné, že bude nutné amputovat i zbytek nohou. To si zatím majitelé nepřáli,“ konstatoval veterinář.

Postižená rodina kontaktovala také obecní úřad. Ten fotku vizovanou nadpisem „takto se chovají naši občané“ vystavil na nástěnce na návsi, kde si ji mohou místní prohlédnout. Radnice chce také proti podobným událostem bojovat další osvětou.

„Ve spolupráci s veterinářem chystáme ještě článek do našeho zpravodaje, kde upozorníme na to, že podobné jednání je zákonem zakázané,“ řekla místostarostka Petrova Eva Mlýnková.

Krutý život

Ani pesimistická vize lékaře rodinu nepřiměla k utracení kočky. Je totiž mazlíčkem dětí. Rodiče proto budou stále bojovat o její uzdravení. I když se ale z těžkého zranění dostane, čeká ji krutý život. Do smrti bude nepohyblivá.

 

Ochranu zvířat mají podle zákona na starosti:

- ministerstvo

- ústřední komise

- orgány veterinární správy

- ústřední orgány jež se zabývají prováděním pokusů na zvířatech

- příslušné obecní úřady