Na program zasedání hodonínských zastupitelů se znovu po roce dostane výbušné téma prodeje bytů v domech označovaných jako Pastelky I ve Slavíkově a Šafaříkově ulici. Většina nájemníků je totiž chce už od roku 2015 od města koupit. Volení zástupci je ale kvůli dotační podmínce předtím prodat nechtěli. Vázací doba koncem tohoto roku uplyne. „Prodej by tak mohl začít v roce 2018,“ uvedla jednatelka Městské bytové správy Jana Bimková.

Jenže nájemníci nechtějí platit plnou cenu, protože je dům ve špatném technickém stavu. Projektová dokumentace na rekonstrukci pláště budovy, který má dvaaosmdesát bytů, je zpracovaná už pět let. V městském rozpočtu se však ještě nenašlo na opravy potřebných pětadvacet milionů korun. „Při prodeji a stanovení kupní ceny bychom chtěli požádat o zohlednění špatného stavu,“ napsali nájemníci.

V tom jim někteří radní chtějí vyjít vstříc a na poslední schůzi schválili doporučení pro zastupitele, aby předmětné byty prodali stávajícím nájemcům za čtyřicet procent z tržního ocenění stanoveného znaleckým posudkem. „Dříve se prodávaly byty podle zpracovaných zásad prodeje. V době, kdy lidé o zmíněné byty požádali, domnívali se, že se budeme těmito zásadami řídit. Pokud bychom jim vyhověli, cena by byla dokonce dvacet až pětadvacet procent. Nevidím tedy důvod, proč jsme jiným prodali a těmto ne,“ osvětlil návrh místostarosta Vítězslav Krabička.

Ne všichni radní byli pro tuto variantu. „Spíše bych navrhoval opravit je a nezbavovat se jich. Bytů máme málo. Čtyřicet procent se mi zdá málo,“ namítl radní Ondřej Fialík.

Byty v Hodoníně
· Město v současnosti vlastní 375 bytů a 4 byty družstevní
· 2017: prodalo 1 byt
· 2016: prodalo 3 byty
· 2015: prodalo 20 bytů
· 1996 až 2014: prodalo celkem 3 446 bytů

Podle odhadů, které si nechala radnice vypracovat, se cena všech bytů v domě zkolaudovaném před dvaceti lety pohybuje kolem šestaosmdesáti milionů korun. Při prodeji za čtyřicet procent se očekává příjem čtyřiatřiceti milionů korun. Tato suma zhruba odpovídá také předpisu nájemného na jedenáct let. Zůstatková hodnota domu v účetnictví je podle informací z Městské bytové správy čtyřiašedesát milionů korun.

Podle vedoucího právního odboru Petra Spaziera navíc musí město při prodeji odůvodnit snížení ceny. Právě snížení cen kritizovali už i dříve opoziční Svobodní.

„Byty se mají prodat za tržní cenu. Znalecký posudek reflektuje technický stav budovy, není proto důvod byty prodávat levněji, než je jejich hodnota,“ uvedla zastupitelka za Svobodné Terézia Mlýnková Išková.

Letos zatím radnice prodala jen jeden byt, a to v někdejším sídle oborů základní umělecké školy v Dobrovolského ulici. „Město v současné době vlastní 354 bytů, k tomu ještě jednadvacet nově vybudovaných v Žižkově ulici, kde vznikl Komunitní dům seniorů,“ přiblížil aktuální stav mluvčí radnice Josef Horníček. I když v posledním volebním období prodalo město jen 24 bytových jednotek, od roku 1996 odprodalo téměř tři a půl tisíce bytů.