To byl listopad roku 1997, kdy se tehdy neobvyklá soutěž o nájemní bydlení odehrála. A kdy město s výraznou státní podporou nechalo postavit za zhruba sedmdesát milionů korun za barvenou fasádou na první pohled atraktivní bydlení.

Jenže neuplynula ani dvě desetiletí pro udržitelnost dotace a postupně se kupily nejen žádosti o odkup bytů, ale také stížnosti nájemníků na stavební vady. Nyní tak finišuje dlouho odkládaná obnova bytového komplexu Pastelky. Trvá déle než rok. „Rekonstrukce by měla být ukončena podle plánu v příštím měsíci, tedy v dubnu,“ informoval ve čtvrtek mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček s tím, že město má na rekonstrukci přislíbenou dotaci z evropských a národních zdrojů Integrovaného regionálního operačního programu v celkové výši dvaadvaceti milionů korun. Celkové náklady na obnovu bytového domu s pěti vchody se nyní blíží k částce třiasedmdesát milionů korun.

Jeden z bytových domů hodonínských Pastelek.
Jak se město o dům stará? Nijak! křičeli lidé z Pastelek

Obyvatelé tady dříve měli problémy s vlhkostí i třeba s opadávající omítkou. Nad stavem bytového domu se už před lety pozastavoval například bývalý městský zastupitel Ján Lahvička. „Překvapilo mě, jak byl dům rychle postavený. Podle mého názoru ale stavební práce nebyly provedené tak, jak být měly. Velice rychle se tady začaly projevovat nedostatky a po pár letech i těžké vady. I když jsem na to upozorňoval, tak to nikdo nechtěl řešit,“ zavzpomínal někdejší zastupitel.

Poté, co stěžující si nájemníci neuspěli se snahou o odkup městských bytů za nižší cenu kvůli zhoršenému technickému stavu, nakonec vedení radnice přistoupilo k rozsáhlé obnově celého bytové komplexu. I při současné rekonstrukci ale vyplavaly na povrch další nedostatky, které jen doplňují dřívější kritiky o stavbě ušité takzvaně horkou jehlou. „Část izolací byla zdegradovaná, obložená nevhodným materiálem nebo zcela chyběla,“ stojí ve zdůvodnění změnového listu pro už poslední dodatek smlouvy o dílo, který budou mít příští týden na stole městští radní.

Prostranství v ulici Horní Plesová využitelné pro možnou městskou výstavbu bytů.
Bydlení v Horní Plesové je znovu ve hře. V Hodoníně nabídne padesátku bytů

Tímto dodatkem se tak cena obnovy Pastelek přiblíží třiasedmdesáti milionům, což je o téměř dva miliony více než bylo v původní smlouvě. Řada dalších víceprací odkazuje na specifické provedení ve druhé polovině devadesátých let. „Při bourání dlažeb bylo zjištěno, že podpůrný systém betonových lodžií leží pouze na nesoudržné dlažbě s potěrem,“ zní zdůvodnění pro další položku ve změnovém listu.

Ta následující upozorňuje na zjištění při zemních pracích, které odhalily to, že celé objekty byly obsypané nevhodným materiálem ze sutě. Řada zde dlouhodobě bydlících přitom připomínala, že na určitě nedostatky naráželi téměř od začátku. „Myslím si, že problémy tady měly snad v každém druhém bytě. Mně spadla omítka v kuchyni i v ložnici,“ přiblížil před zahájením rekonstrukce zde bydlící penzista, který se ale odmítl představit. Přitom, jak už dříve Deník informoval, třeba o špatném technickém stavu pláště a oken vědělo někdejší vedení radnice minimálně od začátku minulého desetiletí. Už v roce 2011 nechalo vypracovat projekt na rekonstrukci. Jenže tehdy se peníze na opravu v městském rozpočtu nenašly.

Demolice hodonínského Casina poslední březnový čtvrtek 2023.
Bagr v akci. Historie Casina v Hodoníně končí demolicí. Na místě postaví byty

Kromě zmíněných oprav je ale současná rekonstrukce mnohem rozsáhlejší a pokrývá také výměnu střechy či zateplení.

Bytový komplex Pastelky I Hodonín

  • Kde: Hodonín, Slavíkova 17, 19, 21 a Šafaříkova ulice 1 a 3
  • Počet bytů: 82
  • Prodej: Někteří nájemníci chtěli byty koupit již od roku 2015, do konce roku 2017 je ale město kvůli dvacetileté lhůtě na státní dotaci prodat nemohlo; jen dva hlasy zastupitelů chyběly k prodeji v březnu 2018
  • Náklady na současnou rekonstrukci: 72,8 milionu korun
  • Přislíbená dotace IROP: 21,9 milionu korun