Je rozhodnuto. Nová naučná stezka ve Veselí nad Moravou dostala zelenou. Součástí projektu, o kterém Hodonínský deník Rovnost informoval už v uplynulých měsících, je také stavba nové rozhledny. Hotovo má být na jaře příštího roku. Městu pomohla dotace.

„Projekt je kombinací dvou ucelených turistických okruhů. První je převážně na veselském a zarazickém katastru a tvoří jej pěší stezka pro chodce. Druhý okruh je určený hlavně cyklistům," připomenul místostarosta Veselí nad Moravou Petr Kolář s tím, že na nejvyšším místě celého okruhu, vrchu Radošov, bude od příštího jara stát i nová rozhledna. „Horní vyhlídková plošina bude ve výšce patnáct metrů. Vejde se na ni patnáct lidí," dodal místostarosta.

Autorem rozhledny je hodonínský projektový architekt Jiří Ilčík, který na návrhu spolupracoval s architektkou Reginou Kubrickou. „Ke stavbě rozhledny poslouží dřevo, schodiště bude z oceli. Protože je umístěná mezi vinohrady, záměrem bylo, aby připomínala číši nebo pohárek," uvedl před časem Jiří Ilčík.

Projekt navazuje na dvě veselské naučné stezky nazvané Hrnčířské louky a U Svodnice. Doplnit má ale také několik cyklostezek, jako jsou Moravská dálková trasa, Beskydsko-karpatská magistrála, Strážnická vinařská stezka a Uherskohradišťská vinařská stezka. „Součástí stezky budou tři odpočinkové altány a jednadvacet informačních tabulí. V jednotlivých bodech připomenou historické souvislosti daného místa a jiné zajímavé informace doplněné o dobové fotografie a historické záznamy," dodal Petr Kolář.

Za projektem stojí trojice Pavel Bouda, Jiří Peša a Vladimír Groš. „Poskytl jsem staré fotografie, které se nejspíš objeví na některých informačních panelech. Některé jsem získal z archivů, například snímky Hatěckých mostů," uvedl Vladimír Groš.

Právě ty plánuje veselská radnice v budoucnu opravit. Podle místostarosty to ale bude nejdřív v příštím roce. „Opravy ale nebudou součástí projektu naučné stezky a město je zaplatí ze své kasy," doplnil místostarosta.

Nové stezky spolu s rozhlednou na Radošově vyjdou na více než tři miliony korun. Přes dva a půl milionu získá Veselí nad Moravou díky dotaci. Se stavbou rozhledny se má začít ještě letos na podzim. Dokončená má pak být v březnu příštího roku.

Radošov leží ve výšce 246 metrů na rozhraní Hroznové Lhoty, Tasova, Veselí nad Moravou a Blatnice pod Svatým Antonínkem. Kdysi býval vsí, která ležela na mírně zvlněném návrší na východ od Veselí nad Moravou. Do historie se později zapsal svou vhodnou vinařskou polohou.