V sobotu osmdesátiletý rodák ze Strážnice převzal za svoji statečnost a zásluhy o svobodu a demokracii vysoké státní vyznamenání premiéra České republiky – medaili Karla Kramáře, prvního československého předsedy vlády.

„Je to po státních vyznamenáních, které uděluje prezident, nejvyšší možné vyznamenání, jež může udělit premiér,“ vyzdvihla význam medaile senátorka Alena Venhodová, která ji Pavlu Žákovi jako nejvyšší ústavní činitelka v okrese slavnostně předala. Podle poslance za ODS Waltra Bartoše, jenž Žáka na vyznamenání navrhl, nikdo na Hodonínsku takové ocenění ještě nezískal. „Pro Strážnici je to obrovská čest, obrovská výzva pro budoucí generace,“ řekl Bartoš. Jak uvedl v slavnostním projevu, stát potřebuje lidi, kteří jsou stejně jako Pavel Žák příkladem, takové, co si i přes velmi těžký život dokázali udržet morální zásady. „Navíc má pan Žák letos osmdesát let a slaví se devadesáté výročí vzniku samostatného Československa,“ doplnil poslanec.

Doktor Pavel Žák je již čestným občanem Strážnice. Podle starosty Strážnice Risto Ljasovského byl dnešek, kdy doktor Žák převzal vyznamenání, pro město historicky významným dnem.

„Znamená to pro mě uznání toho, co bylo zamlčováno, že jsme byli odsouzeni 17. listopadu 1949, že jsme byli skupinou vysokoškoláků, kteří se odvážili pozvednout ten prapor svobody a lidských práv po třiceti letech,“ vyznal se oceněný Pavel Žák. Tomu ve stoje aplaudovalo plné předsálí kulturního domu. Poblahopřát mu přišli i lidé z Chrámového sboru, se kterým celý život zpíval.