Právě tato velká osobnost Strážnice, která je již držitelem čestného občanství města folkloru, se v sobotu dočká další významné pocty. Pavlu Žákovi bude totiž udělena Medaile Karla Kramáře.

„Je to čestný občan Strážnice a svým postojem a způsobem života si zaslouží, aby toto vyznamenání dostal,“ komentoval sobotní akt poslanec a strážnický rodák Walter Bartoš.

Ten také Žáka na medaili navrhl. „Česká republika potřebuje takové vzory a typy lidí, jako je Pavel Žák, aby věděli, co je správný vzorec chování. Jako člověk má obrovský morální kredit a pro Strážnici je obrovský vzor,“ pokračoval.

Žák se narodil v roce 1928 poštovnímu podúředníkovi a matce v domácnosti. Po absolvování obecné chlapecké školy se díky dobrému prospěchu dostal na gymnázium ve Strážnici, které ukončil s vyznamenáním.

Na vysoké škole se ale dlouho neohřál. Zanedlouho po únoru 1948 byl totiž vyloučen ze studií pro své politické názory. Později založil společně se svými kolegy tajnou studentskou organizaci s názvem SKŘEL (Studentská křesťanská legie). Organizace měla dvaapadesát členů, kteří se rozhodli nenásilným způsobem bojovat proti tehdejšímu režimu. Žák byl ale v květnu 1949 zatčen a odsouzen na šestnáct let vězení. Prošel tak například věznicemi v Borech, Jáchymově, Ruzyni, Pankráci nebo Leopoldově. V roce 1960 byl na základě amnestie po jedenácti letech propuštěn.

V roce 1968 došlo ke zrušení podmíněného odsouzení, ale Žák zůstával pod neustálým dozorem StB a také byl dvakrát až třikrát do měsíce vyslýchán. Právě výslechy pro něj byly psychicky velice náročné a Žák se nervově zhroutil. Jeho stav si vyžádal hospitalizaci. Po roce 1989 mu byl udělen titul PhDr. h. c. Roku 2002 mu za jeho činnost byl propůjčen titul Čestný občan Města Strážnice.

Medaili Karla Kramáře Pavlu Žákovi předá v sobotu třináctého prosince v 11.00 v přísálí kulturního domu senátorka Alena Venhodová.