Smutné období nacistické okupace připomněly v sobotu odpoledne pietní akty, které se uskutečnily u památníku rodiny Pechalů ve Vřesovicích a před gymnáziem v Kyjově. Příležitostí k uspořádání vzpomínkových akcí se stalo odhalení pamětní desky na budově gymnázia a smutné výročí úmrtí nadporučíka Odřicha Pechala, který byl právě před pětašedesáti lety popraven v koncentračním táboře Mauthausen.

„Dneškem vzdáváme hold osobě Oldřicha Pechala i všem těm pozapomenutým, kteří mu na jeho nešťastné misi pomohli a zaplatili za to životem,“ zaznělo v proslovu místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Jiřího Lišky, jež se sobotního pietního aktu spolu s dalšími senátory, poslanci a dalšími významnými hosty zúčastnil.

Oldřich Pechal byl velitelem parašutistické skupiny Zinc, která měla za úkol posílit na Moravě odbojové sítě a informovat zahraničí o dění v Protektorátu. Po jejím neúspěšném výsadku však začalo gestapo po Pechalovi pátrat a po nějakém čase jej zatklo. Následovaly kruté výslechy a poprava. Ovšem nejen jeho, ale všech, kteří mu poskytli úkryt.

Následkem tohoto obrovského zatýkání, kterému se říká kyjovská heydrichiáda, bylo třiatřicet lidí popraveno nebo zahynulo v koncentračních táborech. „Jejich statečné činy nám dodnes připomínají, že v obraně svobody proti zvůli a násilí, v boji dobra se zlem nemůžeme být nezúčastněnými diváky,“ dodal místopředseda Liška. Podle návštěvníků pietního aktu je potřeba neustále zdůrazňovat obrovskou statečnost těchto lidí.

„Význam tohoto odpoledne vidím hlavně v tom, že to lidem, a zvláště nejmladší generaci, připomene hrůzy, které se tu děly,“ vypověděla Jitka Červinková, jejíž rodina pochází z Vřesovic. Starostka Vřesovic Hana Výstupová shrnula význam vzpomínkové akce do citátu Masaryka.

„Národu, který si neváží svých hrdinů, hrozí, že žádné mít nebude, až je bude skutečně potřebovat,“ uvedla Výstupová.