Pro Pejchla nebylo posledních pět let zrovna příjemným obdobím. V roce 2006 byl na Vysočině ředitelem Nemocnice Havlíčkův Brod už tři roky a nevedl si špatně. Někdy koncem léta se dozvěděl od primáře oddělení ARO Pavla Longina, že má konkrétní podezření na úmyslné poškozování pacientů. Bohužel to byla pravda a po rozkrytí heparinových vražd, které měl na svědomí zdravotní bratr Petr Zelenka, musel Pejchl nemocnici v prosinci téhož roku opustit.

Odvolal ho tehdejší hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. Jenže tím to neskončilo. Naopak, to nejhorší mělo teprve přijít. Pejchl se v červenci 2008 ocitl před soudem kvůli údajnému zatajování vražd. Havlíčkobrodská soudkyně Hana Doubková uznala Pejchla vinným a udělila mu trest deset měsíců s podmínečným odkladem na osmnáct měsíců. Jenže Pejchl se odvolal a v říjnu krajský soud definitivně rozhodl, že je nevinný. Po jeho očištění před soudem to ale na nějaký velký návrat nevypadalo.

„Věděl jsem, že jsem nevinný a nevzdal jsem se myšlenky vrátit se do zdravotnictví. V Brodě jsem se našel a udělal jsem tam kus práce,“ říká dnes Josef Pejchl.

Nové místo našel opět na Vysočině – na radnici v Novém Městě na Moravě, kde pracoval jako vedoucí investičního a majetkového odboru. To ale nebylo nic pro něj. Mezitím se ještě více soustředil na očištění svého jména.

„Stát mi alespoň proplatil to, co jsem utratil za právníky,“ poznamenal Josef Pejchl, který se dočkal i morální satisfakce. Ministerstvo se mu omluvilo a uvedlo, že už policejní vyšetřování v Havlíčkově Brodě bylo protizákonné.

Jeho touha pracovat ve zdravotnictví byla stále silná, proto se v posledních dvou letech přihlásil do třech výběrových řízení na ředitele nemocnice, ale marně. Jeho cejch bývalého ředitele „heparinové nemocnice“ byl příliš silný.

„Musel jsem všem ukázat, že jsem nic neudělal. Podařilo se mi nemocnici v Brodě pozvednout a práce mě obrovsky bavila. Chci v tom pokračovat a ukázat, že moje úspěchy v Brodě nebyly náhoda,“ věří si Josef Pejchl a dodává: „Vlastně jsem si tím chtěl i dokázat, že nejsem takový ničema, jakého ze mne někteří dělali.“

Štěstí se na něj usmálo až v loňském roce a minulý týden prošel výběrovým řízením, kdy ho komise doporučila jako jediného kandidáta na ředitele nemocnice v Kyjově.

Jenže návrat do zdravotnictví ho nezastihl v nejlepším období. Když opouštěl nemocnici v Havlíčkově Brodě, bylo zařízení v totální krizi a o svou důvěru muselo tvrdě bojovat. Teď, když se vrací, musí řešit další krizi s odchodem lékařů.

„Opětovný nástup do nemocnice jsem si nemohl vybrat v lepší dobu. Místo toho, abych pracoval na dalším rozvoji nemocnice, aktualizuji krizové plány na zajištění péče,“ tvrdí Josef Pejchl, který po čtyřech letech usedl do horkého křesla ředitele okresní nemocnice.

ROMAN MARTÍNEK