Do Kyjova přišel koncem listopadu 2010 jako krizový manažer. Koncem června loňského roku se stal oficiálním ředitelem. Po 442 dnech Josef Pejchl z Kyjova odchází. A Jihomoravský kraj už za něj našel nástupce. Je jím Petr Svoboda.

„Rada Jihomoravského kraje na mimořádné schůzi rozhodla jednomyslně. Jmenovala do funkce ředitele kyjovské nemocnice Petra Svobodu. Je to významný český a moravský lékař, který má zkušenosti i s managementem zdravotnických zařízení,“ sdělil v pondělí odpoledne hejtman Michal Hašek. Svou roli podle něj při výběru hrálo i to, že Svoboda má již zkušenosti s vedením zdravotnického zařízení. Necelé dva roky totiž šéfoval Úrazové nemocnici v Brně.

Svoboda má do funkce krizového manažera kyjovské nemocnice nastoupit k prvnímu únoru. V jejím čele ale prozatím zůstane pouze do konce letošního roku. Podle Haška rada takto rozhodla kvůli nadcházejícím krajským volbám.

„Pana Svobodu jsme vybrali bez výběrového řízení. Nejpozději v listopadu zde bude nová krajská reprezentace, která nového krizového manažera do funkce buď potvrdí, anebo zvolí jinou cestu,“ vysvětlil kroky rady Hašek.

Nový ředitel již dostal od Jihomoravského kraje několik úkolů, které má za svého působení v Kyjově zvládnout. Tím hlavním je zklidnění vnitřní personální situace v nemocnici a zlepšení vztahů a komunikace s vedením obcí na Kyjovsku. První schůzka se starosty se proto uskutečnila hned v pondělí odpoledne.

„Doufáme, že nový ředitel najde cestu, aby komunikační problémy, na které jsme zde narazili, odstranil,“ dodal náměstek hejtmana Stanislav Juránek.

Výhoda? Lékařská praxe

A sám Svoboda věří, že kraj nezklame. Jako svou výhodu vidí především to, že na rozdíl od svého předchůdce je lékař.

„Domluva s primářským sborem této nemocnice a se všemi zdravotnickými pracovníky bude o to jednodušší,“ myslí si Svoboda, který se bude muset do konce roku postarat i o ekonomickou stránku nemocnice.

Podle odcházejícího ředitele Josefa Pejchla převezme nový ředitel kyjovskou nemocnici s vyrovnaným hospodařením.

„Nemocnice je zajištěná i personálně, musíme dořešit pouze jedno místo. Pozitivní zprávou je, že lékaři stahují vypovězené smlouvy. Myslím si, že za uplynulý rok se odvedlo kus práce. Podařilo se nám zrekonstruovat sály, zprůhlednit ekonomiku a hospodaření či nastartovat objednávkový systém léků. Startovací pozice je dobrá,“ zhodnotil, s čím z Kyjova odchází Pejchl. Ten zároveň poděkoval všem zaměstnancům nemocnice.

Kam z Kyjova odchází, ale nechtěl prozradit. „Je to osobní věc. Bude to ale zajímavá práce,“ sdělil pouze. Josef Pejchl na svou funkci rezignoval k 31.1. 2012. V úterý funkci předá.

Nový ředitel má zajistit také kvalitní a dostupnou péči, vyrovnaný rozpočet nemocnice i její další rozvoj.

Svoboda: Bez lékařů to nejde

Kyjov - Petr Svoboda začínal kariéru lékaře v Bruntále, kde strávil dvanáct let. Několik let působil ve vedoucí funkci na třetí interní klinice v Brně na Pekařské ulici. Od roku 1989 si pak prošel různými posty brněnské úrazové nemocnice. Necelé dva roky ji dokonce vedl. Od prvního února se ujme vedení Nemocnice Kyjov.

Svoboda, profesí internista, v ní má dva hlavní úkoly zklidnit emoce jak v nemocnici, tak i v regionu.

„O situaci v kyjovské nemocnici jsem ze sdělovacích prostředků i internetu informovaný. Nicméně něco zcela jiného je seznámit se se vším osobně. Velmi rychle si převezmu funkci a ještě tento týden domluvíme schůzky s vedoucími pracovníky, primáři i vrchními sestrami, ze kterých vyplynou další kroky,“ sdělil nový ředitel Nemocnice Kyjov s tím, že v plánu má také setkání se starosty obcí Kyjovska.

To první má již za sebou. V pondělí ho zástupci Jihomoravského kraje starostům představili. „Jde o společnou věc. Všichni chceme, aby nemocnice fungovala jako páteřní i nadále. Také proto požádal hejtman starosty o podporu a spolupráci,“ dodal Svoboda. Ten věří, že podporu najde i u lékařů. „Bez nich to totiž nejde,“ uvedl nový krizový manažer. Zatím ale nedokázal říct, jakým způsobem bude problémy Kyjova řešit. „Musím se blíž seznámit s okolnostmi, které v těchto kauzách jsou,“ reagoval.

Petr Svoboda počítá s tím, že si plný úvazek v brněnské úrazové nemocnici neponechá. S menším působením v Brně ale stále počítá.

„Mám rozdělaných několik studií a dalších věcí, které nepůjdou tak rychle opustit. V Kyjově budu působit, jak bude potřeba. Část týdne zde budu jistě i bydlet,“ dodal Svoboda. (zuč)