„Radní pustili do zastupitelstva návrh na dotaci ve výši jednoho milionu korun. Další milion a čtvrt dostanou hokejisté až v červnu, kdy budou známé výsledky kontroly účetnictví hokejového klubu,“ informovala referentka hodonínského městského úřadu Lucie Švecová.

Jak ale podotkla, v případě, že audit dopadne špatně, městská rada navrhne zastupitelstvu zrušit rozhodnutí o už schválené první dotaci ve výši jednoho milionu korun. „Vedení města počítá i třetí etapou, kdy hokejisté získají koncem září zbylý milion a čtvrt,“ doplnila ještě Švecová.

Předsedkyně hodonínského hokejového klubu Jana Gajošová rozhodnutí městských radních vítá. „Jsem spokojená a kontroly se nebojím. Konečně zmizí hospodské řeči o černých dírách v hokeji,“ zaradovala se Gajošová.

Městští radní totiž už před čtvrtečním mimořádným jednání předesílali, že bezúčelné rozhazování peněz z kasy města nepodpoří. „Město bude muset určit například pět sportů, které podpoří. Všechny sponzorovat nemůžeme,“ upozornila například radní za KSČM Martina Milerová.

Zvolili koordinátora

Bývalá hodonínská starostka a občanská demokratka Milana Grauová se obává, že kvůli postupnému vyplacení dotace se může hokejový klub dostat do finančních problémů. „Město pomůže klubu rozjet hokejovou sezonu. Potom může ale říct, že se mu nelíbí hospodaření klubu. To by zřejmě pro hokejisty znamenalo finanční problém,“ vyřkla obavu Grauová.

Předsedkyně klubu Gajošová ale z opatření městské rady strach nemá. „Účetnictví klubu je v naprostém pořádku. Nemám se čeho bát,“ tvrdí Gajošová.

Nově bude mít město v hodonínském hokejovém klubu také svého zástupce. Radní do této funkce zvolili Jiřího Pěnčíka, který je zároveň novým koordinátorem sportu. „Za tuto funkci nejsem placený. Dělám ji na úkor svého volného času,“ uvedl nový hodonínský koordinátor sportu.

Ten bude mít za úkol zjistit, jaká část Hodoňanů si přeje zachování hokeje ve městě. Právě veřejné mínění bude podle místostarosty Romana Sedlačíka jeden z klíčů v přerozdělování peněz do sportu. „Chceme zjistit, o jaké sporty je mezi lidmi zájem. Pravděpodobně uspořádáme velkou diskuzi nebo anketu, kde si sami lidé zvolí, které sporty má město podporovat,“ vysvětlil Sedlačík.

Jak dodal, vytvořit spravedlivý systém v přerozdělování peněz do sportu pomůže také koncepce sportu. Sedlačík ale zároveň ubezpečil, že to neznamená zánik dosavadního grantového systému. Ten chce vedení města podle nového místostarosty naopak ještě více propracovat.